Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – spotkanie z noblistą, 7 grudnia

  71

  Polska Akademia Nauk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Centrum Nauki Kopernik zapraszają na wykład prof. Maria Moliny, światowej klasy chemika atmosfery z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, laureata Narody Nobla z chemii w 1995 roku.   

  Wykład pod tytułem Zmiany klimatu: nauka i polityka oraz krótka dyskusja z Moniką Kędrą zastępczynią przewodniczącej Akademii Młodych Uczonych i Pawłem Rowińskim Wiceprezesem PAN odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik 7 grudnia 2018 roku o godz. 18:00.

  Mario Molina i Sherwood Rowland  udowodnili, że freony mogą ulegać destrukcji w atmosferze, a uwalniany z nich chlor katalizuje rozpad cząsteczki ozonu. Pierwsze wyniki badań opublikowali w „Nature” już w 1974. Od 2007 uczony roku pracuje w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego na wydziale chemii i w Instytucie Oceanografii im. Scrippsa.

  W 1995 otrzymał, wraz z Paulem Crutzenem (który kilka lat wcześniej zaobserwował podobny wpływ tlenku azotu na warstwę ozonową) i F. Sherwoodem Rowlandem, Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, za wkład w badania chemii atmosfery, zwłaszcza procesów powstawania i destrukcji warstwy ozonowej.

  Wykład w języku angielskim będzie tłumaczony symultanicznie.

  Wstęp wolny

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać komentarz!
  Please enter your name here