Technologie Microsoft przyspieszają cyfryzację w polskiej służbie zdrowia

197

Microsoft jest jednym z największych na świecie przedsiębiorstw z branży informatycznej. Firma znana jest obecnie najbardziej jako dostawca rozwiązań chmurowych. Dzięki temu urzeczywistniają się takie zjawiska gospodarcze i społeczne, jak Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, czy uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. W obszarze ochrony zdrowia technologie firmy koncentrują się od dłuższego czasu na wykorzystaniu właśnie AI do analizowania kosztów, pewnych procesów diagnostycznych i administracyjnych.  

Sztuczna inteligencja jest technologią, która będzie miała największy wpływ na życie ludzi w niedalekiej przyszłości. Już teraz wykorzystywana jest w coraz większej liczbie urządzeń i usług, w tym medycznych. Na świecie istnieją gigantyczne zbiory danych, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym chmury obliczeniowej pozwalają na wykonywanie wielu różnych analiz w służbie zdrowia.

– W przychodniach czy szpitalach podczas leczenia pacjentów i wykonywania określonych badań gromadzone są ogromne ilości danych   – informuje Krzysztof Charszla, Industry Lead CityNext Healthcare w spółce Microsoft. –  Mając bezpieczny dostęp do tak ogromnej ilości informacji można przy wykorzystaniu technologii opartej o mechanizmy sztucznej inteligencji analizować stan zdrowia pacjentów i wyciągać wnioski w czasie rzeczywistym. Technologia może na przykład wychwycić pierwsze symptomy choroby i zawiadomić odpowiednie służby medyczne o niepokojącym stanie zdrowia pacjenta. Nie dziwi już fakt, że dzięki błyskawicznej analizie ogromnych zbiorów danych system jest w stanie „przewidzieć” wystąpienie u pacjenta sepsy w ciągu kolejnych 24 godzin. Dzięki takim analizom osoby zarządzające szpitalem mają szerszą wiedzę chociażby o liczbie pacjentów, którą w danym czasie będzie trzeba hospitalizować i należy to uwzględnić w kosztach placówki. To bardzo ułatwia planowanie wydatków przeznaczonych na leczenie.

Cyfrowe technologie są niezwykle pomocne przy dokonywaniu szczegółowych analiz medycznych jak również przewidywania co może się wydarzyć w przyszłości. Mogą przykładowo prognozować zagrożenie jakąś epidemią, albo przewidzieć skutki występowania chorób cywilizacyjnych.

W Polsce cyfryzacja w służbie zdrowia jest nadal na niskim poziomie i nie pozwala jeszcze na pełne wykorzystanie potencjału tych gigantycznych zbiorów danych, które istnieją w świecie. Typowe systemy szpitalne typu HIS czy związane z obsługą elektronicznej dokumentacji medycznej zarówno w szpitalach jak i jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej stosowane są fragmentarycznie. Microsoft prowadzi działania w Polsce, aby przyspieszyć procesy cyfryzacji służby zdrowia.

– Nasi partnerzy, którzy bazują na technologii Microsoft wdrażają obecnie zaawansowane systemy przede wszystkim w obszarze prywatnej służby zdrowia, która jest zdecydowanie bardziej ucyfrowiona  – kontynuuje dyrektor Krzysztof Charszla.  – U nich dostosowanie tych technologii i dostęp do dużej ilości danych jest już możliwy. W szpitalach, gdzie te systemy są wdrożone tylko częściowo nie można działać w sposób zintegrowany i holistyczny. Niektóre placówki korzystają już z technologii chmurowej Microsoftu. Umożliwiają wystawienie elektronicznych zwolnień bezpośrednio u lekarza, czy e-recepty, ale to wciąż jest dopiero początek drogi w wykorzystywaniu najnowszych światowych trendów. Na szczęście pojawiają się też bardzo dobre wzorce na polskim rynku.

Przykładem jest firma informatyczna MedApp S.A, która tworzy wspólnie z lekarzami nowy rozdział w historii polskiej kardiologii. Zastosowanie technologii rozszerzonej rzeczywistości i okularów HoloLens, moim zdaniem, już wkrótce wyznaczą zupełnie nowe standardy leczenia chorób serca na całym świecie.

 Współpraca Microsoft ze spółką MedApp

Technologie, które kiedyś oglądaliśmy w filmach science fiction, stają się rzeczywistością. Co więcej rewolucjonizują medycynę i opiekę nad pacjentami. Dzięki specjalnym okularom lekarz widzi strukturę trójwymiarową serca, czyli cały mięsień w przestrzeni. Może to serce, które jest dokładnym odzwierciedleniem organu tego konkretnego pacjenta, dokładnie obejrzeć i obrócić wokół dowolnej osi. Na tym sercu lekarze wirtualnie wykonują operację tak jak będzie ona przebiegała w rzeczywistości. Ułatwia to znacznie przeprowadzenie samego zabiegu. Okularów nie trzeba dotykać, reagują na głos oraz ruch ręki.

– Dzięki współpracy firmy Microsoft z polskim strupem medyczno-informatycznym MedApp, można było stworzyć coś przełomowego – podkreśla Krzysztof Charszla. – Współpraca wybitnych informatyków, inżynierów z Akademii Górniczo-Hutniczej i lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy przed rokiem  przeprowadzili pierwszy taki zabieg z pełnym zastosowaniem technologii HoloLens w kardiologii,  okazała się bezcennym doświadczeniem.  Dotąd nie prowadzono żadnych prób zastosowania hologramów w trakcie zabiegów terapeutycznych.  W mojej ocenie ta technologia stanie się to wkrótce podstawowym standardem leczenia i będzie niezwykle cenna w stworzeniu kolejnej rewolucji w świecie medycznym.

Dzięki współpracy Microsoft ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie powstało już wiele hybrydowych technik naprawczych zastawek serca i ścian serca bez otwierania klatki piersiowej. Dla rozwoju kardiologii małoinwazyjnej konieczny jest równoczesny rozwój obrazowania serca. HoloLensy są więc w tym zakresie najnowszym wynalazkiem.

W szpitalu krakowskim lekarze będą wprowadzać sztuczną inteligencję odpowiedzialną za programowanie symulatorów zabiegów kardiologicznych w ten sposób, aby stworzyć bazy danych z tysiącami zabiegów danego typu z całego świata. Będzie można zobaczyć rozwiązania innych specjalistów i skutki przeprowadzonych zabiegów.

Zarządzanie procesami w ochronie zdrowia

Na nowinki technologiczne, które usprawniają procesy informatyzacji i cyfryzacji w służbie zdrowia otwarte są na razie tylko poszczególne jednostki lecznicze. Głównie nadal są to placówki prywatne. W sektorze publicznym wprowadzanie zaawansowanych technologii jest nadal utrudnione. Wpływa na to niski stopień cyfryzacji. Nie ulega wątpliwości, że digitalizacja i budowanie baz danych mogą odbywać się równolegle z procesem cyfryzacji w tych ośrodkach.  Przy wykorzystaniu współczesnych technologii informatycznych, m.in. chmury obliczeniowej, może to nastąpić bardzo szybko.

– Idziemy w dobrym kierunku – podsumowuje Krzysztof Charszla. – Bardzo dobrze układa się nasza współpraca z nadzorowanym przez resort Centrum Systemów Informatyzacji Ochrony Zdrowia. Są otwarci na nowe rozwiązania, nowe idee i pomysły. W dedykowanych służbie zdrowia programach dopuszczają możliwość wykorzystania chmury obliczeniowej  i dostrzegają ogromny potencjał w tych rozwiązaniach.

Wśród nowych propozycji pojawiają się m.in. punkty do samodiagnostyki w aptekach z przesyłem danych do lekarza oraz użycie  zaawansowanej technologii Microsoftu do wykrywania autyzmu u dzieci.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here