10 mln zł rocznie na wsparcie rozwoju branży rzemieślniczej

1786

Rada Ministrów przyjęła program wspierający rozwój branży rzemieślniczej, a także wzmacniający funkcjonowanie i organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w Polsce. Polski Inkubator Rzemiosła został opracowany w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Twchnologii.

– Program „Polski Inkubator Rzemiosła”, który został przygotowany w naszym resorcie, wzmocni infrastrukturę usług rzemieślniczych w kraju na najbliższą dekadę. Przyczyni się również do promocji i rozwoju kształcenia dualnego w formule mistrz-uczeń. Program stanowi także kamień milowy na drodze ku nowej ustawie o rzemiośle na miarę wyzwań XXI, na którą już od ćwierć wieku czeka, licząca ponad 300 tys. firm, branża rzemieślnicza – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Program wspierający rozwój rzemiosła

Roczny budżet programu „Polski Inkubator Rzemiosła”, który zostanie uruchomiony w najbliższych tygodniach, wynosi 10 mln zł, a jego działanie zaplanowano na lata 2021-2030. Do jego głównych celów należą: – wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych, – rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle.

Obecnie funkcjonuje w Polsce ponad 4,1 mln przedsiębiorstw, w tym 99,9 proc. stanowią małe i średnie firmy, zatrudniające ok. 6,75 mln osób. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, wśród nich wiele firm rodzinnych. Kolejne 300 tys. z rzemiosła wywodzi swój rodowód.

Kto może aplikować

W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony przez Narodowy Instytut Wolności, który jest operatorem programu, organizacje rzemieślnicze skupione w Związku Rzemiosła Polskiego, a także Izby Rzemieślnicze i Cechy Rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje m.in. na:

– doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny, – zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych, – organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych, – organizację konkursów zawodowych dla młodzieży kształcącej się w zakładach rzemieślniczych, – specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła (wizyty studyjne uczniów rzemiosła), – organizację festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych, – doradztwo gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła, – konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.

Wnioski do konkursu będzie można składać już w czerwcu br. do Narodowego Instytutu Wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here