100 tys. zł dla laureata nagrody im. Stanisława Lema

917

Do 15 października przyjmowane będą zgłoszenia zawierające opis osiągnięcia lub odkrycia do Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema, a 15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej poznamy laureata. Nagrodę  ustanowiono dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Otrzyma ją młody naukowiec, którego badania mają potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji.

„Nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał jego książek, to Stanisław Lem jest postacią na tyle sławną, że w potocznym rozumieniu powszechnie kojarzony jest jako wizjoner, futurysta łączący świat techniki z przyszłością cywilizacji” – podkreślił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. w przesłanym komunikacie

Jego zdaniem przesłanie wynikające z twórczości Lema powinny mieć na uwadze także m.in. osoby kierujące politechniką, ponieważ – jak wskazał – uczelnia techniczna ma być odpowiedzialna nie tylko za tworzenie nowych technologii, lecz także troszczyć się o to, jaki będzie to miało wpływ na człowieka i naszą cywilizację.

Nagroda będzie przyznawana młodym naukowcom, do 40. roku życia, studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorącym udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

„Politechnika Wrocławska ma bardzo silne aspiracje europejskie. Jesteśmy na tyle poważną uczelnią, żeby nasi naukowcy nie tylko czerpali korzyści z faktu, że Polska jest w Europie, ale też, żeby trochę tej Europie dać od siebie. Dlatego ta nagroda jest skierowana do młodego europejskiego naukowca, który ma przed sobą przyszłość, a nie powinna być traktowana jako podsumowanie kariery” – tłumaczył prof. Wójs.

Laureata bądź laureatkę wybierze kapituła, w skład której wejdą naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Zwycięzca otrzyma m.in. 100 tys. zł. Zostanie również zaproszony na Politechnikę Wrocławską, na seminaria, wykłady i spotkania z młodymi naukowcami i organizacjami studenckimi.

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here