101 lat odzyskania niepodległości – świętuje cała Polska

1018

Po 123 latach niewoli  11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy. Bądźmy razem w tym radosnym dniu i cieszmy się naszą wolnością. Musimy dbać o zgodę i wspólnotę narodową, bo ona jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. W wielu sprawach się nie zgadzamy, ale jesteśmy zobowiązani wobec wszystkich pokoleń, aby wspólnie oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Oddając hołd ojcom niepodległości w rocznicę odzyskania niepodległości, możemy też wspominać polskich wynalazców, racjonalizatorów i wybitnych teoretyków z tytułami profesorskimi, którzy swoimi odkryciami podążali ku wizji nowoczesnej, silnej i dostatniej Rzeczypospolitej. Wracali do odrodzonej Polski, przynosząc ze sobą wiedzę i umiejętności zdobyte za granicą.  Ich odkrycia niejednokrotnie zadziwiały świat.

Przykładem jest prof. Jan Czochralski, twórca metody uzyskiwania monokryształów. Bez jego wynalazku trudno byłoby wyobrazić sobie współczesne telefony czy komputery. Kryształy krzemu z którego powstają procesory i pamięci wytwarzane są jego metodą.

Wielkim uczonym tego okresu był także Kazimierz Smoleński, autor kilkunastu patentów polskich i zagranicznych na opracowane przez niego technologie chemiczne. Był jednym z pionierów polskiego przemysłu tworzyw sztucznych.

Do epokowych wynalazków tego okresu należą także  dokonania polskiego uczonego Mieczysława Wolfke w zakresie holografii, czyli technik uzyskiwania obrazów przestrzennych, jednolampowy aparat odbiorczy wynaleziony przez Stefana Manczarskiego, a także aparat do natychmiastowego tamowania krwotoków opracowany przez Adama Singera.

Bądźmy dumni ze wszystkich naszych dokonań związanych z odzyskaniem niepodległości i polskiego wkładu w rozwój  światowej nauki i technologii.   (JC)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here