1,2 mld zł dla innowatorów – NCBR upraszcza konkurs Szybka Ścieżka

1071

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło 8 stycznia pierwszy w tym roku konkurs Szybka Ścieżka. Innowacyjne projekty otrzymać mają dofinansowanie warte 1,2 mld zł. – Szybka Ścieżka będzie w tym roku nie tylko szybka, ale i tak prosta, jak to możliwe – powiedział Jarosław Gowin. Konkurs składa się z czterech rund. W dwóch pierwszych (które potrwają od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 roku) o środki na rozwój innowacyjnych projektów zabiegać mogą duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja, w których te duże przedsiębiorstwa uczestniczą (także z udziałem MŚP i jednostek naukowych).

„Chcemy, żeby konkurs stał się jeszcze bardziej dostępny – zwłaszcza dla tych, którzy przystępują do niego po raz pierwszy. (…) Szybka Ścieżka będzie w tym roku nie tylko szybka, ale w dodatku tak prosta, jak to tylko możliwe” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas otwierającej konkurs, środowej konferencji w Warszawie. Poinformował, że budżet konkursu – realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój – wynosi 1,2 mld zł.

Konkurs składa się z czterech rund. Po dwóch pierwszych, przewidziano kolejne rundy, które potrwają  od 4 kwietnia do 1 czerwca i mają innych odbiorców. Dofinansowanie mogą w nich uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Pula środków dla rundy I wyniesie 300 mln zł, a w następnych – odpowiednio 100 mln zł, 500 mln zł, i 300 mln zł. „Chcielibyśmy, by środki te jak najszybciej i jak najlepiej do sektora przedsiębiorstw trafiły” – zapewniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki wyjaśnił, że w nowej odsłonie konkursu uproszczono język dokumentacji, a proces wypełniania formularza będzie bardziej intuicyjny. Uproszczono tez kryteria oceny wniosku. Wnioskodawcy aplikujący w konkursach NCBR mogą ponadto liczyć na większe niż dotąd wsparcie ze strony ekspertów Centrum. W procesie oceny wniosku każdy z nich będzie miał szansę otrzymać bardziej szczegółowe rekomendacje dotyczące projektu. Będzie też mógł poprawić wniosek tam, gdzie dotąd nie mógł.

W konkursie nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Szybka Ścieżka skierowana jest do regionów słabiej rozwiniętych, co w praktyce oznacza wszystkie województwa poza mazowieckim.

Podczas środowego spotkania minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, mówiąc o nowych możliwościach finansowania dla innowatorów w 2020 r., wspomniała o Grantach na Eurogranty. Mają one przygotować przedsiębiorców do aplikowania o granty na poziomie Komisji Europejskiej. „Chcielibyśmy zwiększyć absorpcję środków z poziomu centralnego” – zapowiedziała.

Obecni na spotkaniu laureaci poprzednich konkursów Szybkiej Ścieżki podczas dyskusji zwracali uwagę przedstawicielom rządu na różne problemy w procesie wdrażania innowacji. Mówili np. o problemach z przetargami na innowacyjne rozwiązania, które nie mają na rynku konkurencji, zwracali też uwagę na to, że przydałyby się środki na promocję polskich wynalazków za granicą. Zwracali też uwagę, że w niektórych obszarach działalności – np. w przemyśle farmaceutycznym – przydałyby się dłuższe horyzonty inwestycyjne, które pozwoliłyby rozwinąć również bardzie skomplikowane projekty.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here