14 dni na złożenie oświadczenia dla przedsiębiorstw energochłonnych

1233

Rekompensaty dla branż energochłonnych pomogą ok. 300 przedsiębiorstwom z sektora m.in. chemicznego, hutniczego i papierniczego  utrzymać konkurencyjność na rynku międzynarodowym i ok. 1,3 mln miejsc pracy w swoich firmach oraz u kooperantów.  Aby je otrzymać przedsiębiorcy muszą w ciągu 14 dni licząc od 29 sierpnia złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu. W 2019 roku można bowiem wybrać tylko jeden system wsparcia. Albo rekompensaty, albo ten wprowadzony przez tzw. ustawę o cenach prądu.

Pierwsze wypłaty za rok 2019 wypłacone zostaną w 2020 roku. Trafi na nie ok. 900 mln zł rocznie.   W kolejnych latach kwota ta sięgnie 1 mld i nieco ponad 1 mld. Takie będą efekty ustawy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, która wchodzi dziś w życie.

– Celem naszej ustawy jest obniżenie kosztów firm z branż energochłonnych. Dzięki temu, chcemy zmniejszyć ryzyko wyprowadzania produkcji za granicę oraz uczynić z Polski atrakcyjne miejsce do inwestycji przemysłowych – mówi Jadwiga Emilewicz minister przedsiębiorczości i technologii. –  Ustawa, która zaczyna dziś obowiązywać, pomoże największym firmom, w przypadku których wydatki na energię stanowią nawet 40 proc. całkowitych kosztów. Tymczasem unijna polityka klimatyczno-energetyczna spowodowała skokowy wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Wzrost ten ogromnie zagraża rentowności oraz pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw z sektorów energochłonnych. Dlatego konieczne jest wprowadzenie w Polsce systemowego rozwiązania na rzecz ich wsparcia.

Pomoże to utrzymać miejsca pracy w mniejszych miastach. To w nich najczęściej zlokalizowane są bardzo duże przedsiębiorstwa energochłonne, które są zarazem głównymi pracodawcami w regionie. Poza tym jedno miejsce pracy w przemyśle energochłonnym tworzy nawet 5-7 miejsc pracy w całym ekosystemie. Duże firmy energochłonne odprowadzają też istotne podatki na rzecz miast, w których działają. Są również najczęściej kluczowymi mecenasami lokalnego życia artystycznego czy kultury fizycznej – mówi minister Jadwiga Emilewicz.

Ustawa o systemie rekompensat dla przemysłów energochłonnych to jeden z elementów, opracowanego w Departamencie Innowacji MPiT i przyjętego w maju 2018 r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, kompleksowego pakietu dla mniejszych ośrodków przemysłowych. Pakiet jest reakcją na to, że energochłonne sektory przemysłu są dziś obciążane coraz wyższymi opłatami oraz kosztami regulacyjnymi. Obniża to ich konkurencyjność, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do powstrzymywania się od realizacji inwestycji, a nawet całkowitego zaniku szeregu energochłonnych branż przemysłowych w Polsce. To z kolei mogłoby wywołać bardzo negatywny wpływ na kilkadziesiąt ośrodków miejskich średniej wielkości, których lokalna gospodarka oraz rynek pracy są bardzo zależne od obecności flagowych przedsiębiorstw.

Więcej szczegółów w publikacji z 12 sierpnia w zakładce Energetyka

https://liderzyinnowacyjnosci.com/rekompensaty-dla-branz-energochlonnych/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here