396

Od ponad dekady Instytut Biznesu Rodzinnego działa na rzecz profesjonalizacji firm rodzinnych i dba o ich zrównoważony rozwój. W wyniku pandemii COVID-19 zaszło wiele zmian w polskich firmach. Jedną z nich jest przyspieszenie procesów zmiany pokoleniowej, między innymi przekazanie władzy w ręce kolejnego pokolenia. Czy to, wystarczy? A co z przepływem unikatowej wiedzy, bogatej w doświadczenie założyciela? Czy czynniki takie jak własność, wartości i wizja też są niezbędne?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą:  wizjerka polskiej przedsiębiorczości rodzinnej dr Adrianna Lewandowska oraz ekspert w obszarze mentoringu i przywództwa – Roman Wieczorek, podczas  webinarium  „Sukcesja – zrób to sam”, 2 marca o godz. 18.00. Wydarzenie jest bezpłatne, wymagana jest rejestracja: https://app.livewebinar.com/976-259-716.

Żeby w firmie rozpocząć proces sukcesyjny potrzebna jest pewna dojrzałość do otwarcia się na dialog, do dyskusji, umiejętność komunikacji tematów trudnych. Model Diamentu Sukcesyjnego© otwiera przed rodzinami biznesowymi obszar umiejętności, dostępny do tej pory bardzo wąskiemu gronu specjalistów. Łączy w sobie dwa elementy służące przygotowaniu i prowadzeniu procesu zmiany pokoleniowej w firmie rodzinnej: metodykę skutecznej sukcesji, z zestawem narzędzi wspomagających samodzielną pracę nad tą kluczową zmianą. Choć nie same narzędzia są tym co najważniejsze. 

Sedno Modelu stanowi  traktowanie przebiegu procesu sukcesji z poziomu 5 różnych, wzajemnie dopowiadających się obszarów: Wiedzy, Władzy, Własności i Wartości, spiętych Wizją przyszłości, łączącą Sukcesora z przekazującym firmę Nestorem. Baza, na której rodzina powinna podejmować decyzje biznesowe ważne dla przyszłości, dla dalszego trwania firmy. Koncepcja Modelu zakłada bowiem, że wszystkie te obszary są kompatybilne i nie powinny być traktowane wyrywkowo. Dopiero całość ma szanse stać się sukcesją wizjonerów (zakładających biznesy), a nie Jagiellonów (troszczących się tylko o pomnażanie majątku).

Scenariusz, którego nie było nigdy przedtem, kiedy sukcesja  rozumiana była wyłącznie jako przekazanie Własności, z pominięciem pozostałych obszarów. Dziś już wiadomo, że takie wyrywkowe podejście generowało późniejsze problemy zarówno na poziomie biznesowym jak i rodzinnym. Teraz jest szansa, aby te ryzyka zminimalizować.

Więcej informacji znajduje się na stronie projektu: www.sukcesjawpraktyce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here