18 mln zł na Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej

1703

18 mln zł unijnego dofinansowania otrzymała Politechnika Krakowska na budowę Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej, które umożliwi prowadzenie szerokiego zakresu badań z dziedziny efektywnej redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. Ich wyniki dostarczą planistom, projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu wiedzy, przydatnej podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących.

Inwestycja ma być zrealizowana do 2021 r. – poinformował 14 lutego Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). W komunikacie przesłanym mediom podano, że laboratorium będzie „unikatowe w skali Europy” i będzie stanowiło nowoczesne narzędzie do walki ze smogiem. 18 mln zł dofinansowania Politechnika Krakowska uzyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020. Całkowita wartość projektu to ponad 24 mln zł.

Przyszłe laboratorium umożliwi prowadzenie szerokiego zakresu badań z dziedziny efektywnej redukcji smogu i tzw. przewietrzania miast. W budynku zaprojektowano dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m szerokości i 24 m długości dla większego tunelu oraz 8 m szerokości i 21 m dla mniejszego tunelu. Tunele aerodynamiczne pozwalają na analizę coraz większej ilości danych i w coraz większym stopniu mogą odtwarzać realne warunki otoczenia.

„Nowa inwestycja krakowskiej uczelni poszerzy ofertę usług badawczych o jej zupełnie nowy zestaw. W trakcie realizacji dotychczasowych prac badawczych stwierdzono bowiem zapotrzebowanie na ten zakres usług. Niestety obecna infrastruktura techniczna nie umożliwia jego realizacji na satysfakcjonującym poziomie” – czytamy w informacji prasowej.

Cytowany w komunikacie wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka ocenił, że Małopolska jest liderem w walce ze smogiem i już widać efekty wspólnych wysiłków zarządu województwa małopolskiego i gmin.

Jak poinformował wicemarszałek, w tej chwili wymienianych lub modernizowanych jest ponad 21 tys. starych kotłów. Szacuje się, że dzięki temu emisja gazów cieplarnianych spadnie o 221 tys. ton rocznie.

PAP – Nauka w Polsce

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here