19 kwietnia – Światowy Dzień Wątroby 2020

1127

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. W przypadku, gdy jest nieodpowiednio „traktowana”, może ulec uszkodzeniu i nie spełniać swoich funkcji. Okazją do przypomnienia jej niezwykłej roli  będzie 19 kwietnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Wątroby (World Liver Day). Warto wiedzieć, co jej szkodzi, a jak możemy ją wspomagać.

Niewątpliwie jednym z aspektów, który może niekorzystnie wpływać na kondycję wątroby jest styl życia,
a zwłaszcza narastający w ciągu ostatnich 30 lat problem otyłości, który niesie ze sobą liczne negatywne skutki zdrowotne. Wątroba wydaje się być narządem szczególnie narażonym na negatywne skutki odkładania się tłuszczu w organizmie u osób z otyłością. Stłuszczenie definiuje się właśnie jako zwiększone odkładanie tłuszczu w obrębie komórek wątrobowych. Częstość występowania niealkoholowego stłuszczenia wątroby, jest związana nie tylko z epidemią otyłości (występuje u 70 proc. osób z otyłością), ale również cukrzycą typu 2 czy nadciśnieniem tętniczym (składowe zespołu metabolicznego). Występuje u 65 proc dotkniętych cukrzycą typu 2, 90 proc. pacjentów z hiperlipidemią.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęstszą przyczyną przewlekłego uszkodzenia tego narządu i pierwszym etapem NAFLD (niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby). Może przejść w kolejne stadia, prowadząc do marskości lub raka wątrobowo – komórkowego. Już teraz NAFLD jest trzecią najczęstszą przyczyną transplantacji wątroby w USA i Europie Zachodniej, z wyraźną tendencją rosnącą. Z tych względów choroba jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych i uznawana jest za globalną epidemię. Szacuje się, że jest to obecnie problem nawet 9 milionów Polaków. Objawy NAFLD są zazwyczaj mało charakterystyczne, takie jak ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak apetytu. W niektórych przypadkach występuje dyskomfort w prawym podżebrzu, jednak zazwyczaj nieodczuwalny jest ból wątroby, dlatego też wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z występowania choroby. (IW)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here