19 stycznia rozpoczyna się czterodniowa wizyta polskiej delegacji w Japonii

658

Wykorzystywanie wodoru i badań nad wysokotemperaturowymi reaktorami jądrowymi (HTR) – to jeden z głównych  tematów jaki będzie poruszany podczas  czterodniowej wizyty delegacji rządowej do Japonii, w której  uczestniczy wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Grzegorz Wrochna.  Ta wizyta ma wzmocnić  polsko- japońskie relacje w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego i zacieśnić kontakty pomiędzy instytucjami badawczymi w Polsce i Japonii w ramach takich dziedzin jak energia jądrowa, biotechnologia i biomedycyna czy badania nad zmianami klimatycznymi.

Prof. Wrochna weźmie udział w spotkaniu w Centrum Badań i Rozwoju Oarai i na Uniwersytecie Tokijskim. Spotka się z ministrem gospodarki, przemysłu i handlu Kajiyama Hiroshi, a także z ministrem środowiska Koizumi Shinjiro. Będzie rozmawiał  również z  wiceministrem nauki, technologii, kultury i sportu Japonii – Michiko Ueno.

Spotkanie ma być okazją do rozmowy o wzmożeniu współpracy z japońskimi instytucjami partnerskimi. Polska najbardziej zainteresowana jest współpracą w zakresie badań nad wysokotemperaturowymi reaktorami jądrowymi (HTR), zaliczanymi do najnowszej IV generacji technologii reaktorów jądrowych.

Podczas spotkania omawiane mają być też sprawy wznowienia polsko-japońskich konsultacji w obszarze nauki i technologii. Ostatnie tego typu konsultacje odbyły się w grudniu 2014 r. w Warszawie i z założenia miały odbywać się co dwa lata, naprzemiennie w obu państwach. Tym razem rola gospodarza przypadłaby Japonii.

Trwająca cztery dni wizyta odbędzie się w ramach delegacji rządowej, w której udział wezmą m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i minister klimatu Michał Kurtyka. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here