2 mld na koronawirusa zamiast na TVP? „Zapewne dogadamy się z Kurskim”

1176

Telewizja Polska może nie otrzymać prawie 2 mld zł rekompensaty z budżetu państwa. PiS rozważa przeznaczenie tej kwoty na walkę z koronawirusem. Przynajmniej przed wyborami – podaje Gazeta.pl. Ze źródeł portalu wynika, że prezydenckie weto do ustawy abonamentowej jest możliwe. Pieniądze nie byłyby jednak przeznaczone na onkologię, co proponowała opozycja, lecz na przeciwdziałanie możliwej epidemii koronawirusa i jej skutkom.

Dzięki zawetowaniu ustawy przez prezydenta temat rekompensaty dla TVP zniknąłby do czasu majowych wyborów. – Jest na to wstępna zgoda Jarosława. Zapewne dogadamy się z Kurskim, że teraz nie będzie tych pieniędzy, ale jak wygramy wybory, to wrócimy do tematu i sprawą się ponownie zajmiemy – mówi Gazeta.pl polityk PiS-u.

nne źródło portalu mówi, że z takiego rozwiązania prezes TVP nie byłby jednak zadowolony. – Oczywiście, że Kurski się krzywi, odgraża, że będzie musiał robić zwolnienia grupowe, zmieniać ramówkę etc. Ale tutaj nie ma zmiłuj, jak nie będzie nas, to jego też nie będzie. Za to kolejny z rozmówców dodaje, że Kurski też jest politykiem i zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda kampania obecnego prezydenta. – Wie, że trzeba pomóc Dudzie w kampanii, że trzeba powściągnąć własne ambicje, bo interes całego obozu jest teraz ważniejszy. Gra toczy się o przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

Przekazanie 2 mld zł na walkę z koronawirusem zamiast na TVP – zdaniem Gazeta.pl – pokazywałoby, że rząd poważnie traktuje ryzyko epidemii. Fundusze trafiłyby poniekąd do służby zdrowia, a wtedy osłabłby argument opozycji, która chciała przekazać pieniądze na onkologię. Dodatkowo Andrzej Duda byłby wolny od oskarżeń, że podpisał kolejny dokument z Nowogrodzkiej.

Ponadto jednostki służby zdrowia złożyły wnioski o 19 mln zł dofinansowania z rezerwy na walkę z koronawirusem. – Premier Mateusz Morawiecki uruchomił już ze specjalnej rezerwy 100 mln zł i ma jeszcze kolejne 100 – poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zapewniał również, że kwota 1,3 mld zł, „która jest przeznaczona w tym roku na zwalczanie klęsk żywiołowych (…), może być użyta również w kontekście zagrożeń epidemiologicznych”. W takiej sytuacji wydanie 2 mld zł na przeciwdziałanie epidemii może być mniej kontrowersyjnym pomysłem niż przekazanie tej kwoty na Telewizję Publiczną.

Prezydent Andrzej Duda ma czas do 6 marca na decyzję, czy podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, i ustawy abonamentowej, która przyznaje 1,95 mld zł rekompensaty publicznej telewizji i radiu. W poniedziałek Duda rozmawiał o tej ustawie z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

Źródło: Gazeta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here