Światowy Dzień Ziemi jest największym ekologicznym świętem obchodzonym w wielu krajach 22 kwietnia. Wymyślił je 52 lata temu amerykański senator Gaylord Nelson, aby uświadamiać ludziom jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Wskazywał na zagrożenia związane z rozwojem przemysłu, postępującą urbanizacją i dewastacją środowiska przyrodniczego, zachęcając do promowania postaw proekologicznych. Każdego roku obchodom Dnia Ziemi towarzyszy inne hasło. Motto przewodnie w tym roku brzmi „Zainwestuj w Naszą Planetę”.
W Dniu Ziemi na całym świecie stowarzyszenia ekologiczne organizują manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Ich celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, aby skutecznie przeciwdziałać nasilającym się zagrożeniom.
Międzynarodowa Sieć Earth Day Network zaproponowała koordynatorom włączenie do programu obchodów 3 głównych tematów: eko-budownictwa, energetyki i transportu. Te dziedziny mają bowiem największy wpływ na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery i zanieczyszczenie środowiska. Światowy Dzień Ziemi będzie okazją do promowania odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, czyli wprowadzania różnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i energii cieplnej, a co za tym idzie redukcję emisji.
Zależy to w dużej mierze, od transformacji energetycznej i rozwoju elektrowni słonecznych, wiatrowych, wodnych i geotermalnych. Lepsza termomodernizacja budynków, monitorowanie konsumpcji energii i wyłączanie urządzeń pracujących w trybie stand-by, tworzenie zielonych ogrodów na dachach, wspieranie budownictwa pasywnego, może w istotny sposób wpłynąć na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Za znaczące zanieczyszczenie powietrza odpowiedziany jest transport publiczny, dlatego w programach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi uwaga będzie koncentrowana również na popularyzowaniu ekologicznych rozwiązań transportowych. Społeczeństwo zamiast kolejnych obwodnic chce w miastach czystego powietrza. Wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego, z pewnością przyniosłoby więcej korzyści, ponieważ ograniczyłoby podróżowanie samochodami. Auta zamiast poruszać się po zatłoczonych drogach zostałyby w garażu. Przy okazji ekologicznego święta warto mówić o tym co każdy człowiek może zrobić by podróżować ekologicznie i co mogą zrobić władze miast i państwa, aby poprawić swoją politykę transportową dla dobra mieszkańców i naszej planety. Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.
W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku
Pandemia koronawirusa i wojna na Ukrainie wpłynęła na ograniczenie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Jednak ekolodzy przekonują, że i w tym czasie warto zastanowić się nad środowiskiem naturalnym. Do poprawy jego stanu mogą przyczynić się nawet drobne zmiany w naszych codziennych przyzwyczajeniach.