Collegium Medicum na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w kraju, w którym pierwsi studenci rozpoczną zajęcia już w 2021 roku. Znajdą się bardzo nowoczesne sale dydaktyczne, specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz Centrum Symulacji Medycznych. Na kontynuowanie rozpoczętej przed rokiem inwestycji UKSW otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki ponad 22 mln zł.
– Jestem ogromnie wdzięczny władzom UKSW, że w 2018 roku podjęły decyzję o uruchomieniu Wydziału Medycznego – podkreślił minister Przemysław Czarnek. – Dziś największą potrzebą społeczeństwa polskiego jest kształcenie kadr medycznych. Od 2015 do 2019 roku zwiększyliśmy liczbę miejsc na pierwszym roku studiów lekarskich o nieco ponad 2000, ale potrzebujemy drugie tyle. Dlatego działalność Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w tym aspekcie jest dla nas szczególnie ważna. Z wielką przyjemnością zatem podpisuję umowę i przekazuję dotację na ponad 22 miliony na kontynuowanie inwestycji, z założeniem, że to nie jest nasze ostatnie słowo w tej kwestii – zaznaczył minister.
O utworzenie Wydziału Medycznego na UKSW przez kilka lat zabiegał ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor uczelni w latach 2002 – 2020. Te starania zakończyły się sukcesem w 2018 roku. Collegium Medicum kształci studentów na kierunku lekarskim i pielęgniarskim. W czasie symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego były już rektor, mówił z dumą że będzie to obiekt wyjątkowy, wśród całej infrastruktury UKSW. Zostanie wyposażony najlepiej ze wszystkich budynków uczelni, ponieważ tego wymaga kształcenie lekarzy i pielęgniarek.
Inwestycję wykonuje firma Skanska S.A., która współpracowała już z uczelnią przy budowie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Realizowany od kilku miesięcy budynek będzie miał kształt prostej i nowoczesnej bryły z możliwością ewentualnej nadbudowy o kolejne kondygnacje. Powierzchnia całkowita wyniesie 3816 m kw., a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Ukończenie inwestycji planowane jest na koniec 2021 r. (inf)