22,5 mln zł na inwestycje dla oświęcimskiej uczelni wyższej

1703

Z trzech miliardów złotych przewidzianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do podziału między uczelnie publiczne, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu otrzyma 22,5 mln zł.  Czek na przyznaną kwotę przekazał kierownictwu uczelni wicepremier i szef resortu nauki Jarosław Gowin. Pozwoli to na zaadaptowanie zabytkowego budynku dla potrzeb PWSZ. Inwestycja ma się zakończyć jesienią 2020 r.

Budynek, w którym prace już się rozpoczęły, położony jest nieopodal Miejsca Pamięci Auschwitz. Szkoła adaptuje go na potrzeby naukowe i dydaktyczne.

„Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tegorocznym budżecie znalazło kwotę, która pozwoli nie tylko rozpocząć prace remontowe, ale też posunąć je zdecydowanie do przodu. Już wkrótce w budynku, który przypomina ruinę, rozpoczną działalność centra kształcenia medycznego oraz inżynieryjnego. Wkładem resortu w ten remont będzie kwota 22,5 mln zł” – powiedział wicepremier Gowin.

Szef resortu nauki przypomniał, że Skarb Państwa wydał obligacje w łącznej wysokości 3 mld zł do podziału między uczelnie publiczne. Z tej kwoty 13 mln zł zostało przeznaczonych dla Szkoły w Oświęcimiu. „Już w tym tygodniu Ministerstwo Finansów uruchomi te obligacje Skarbu Państwa, które uczelnie będą mogły zamieniać na gotówkę i wykorzystywać do rozwoju” – dodał Gowin.

Wicepremier przypomniał, że od kilku miesięcy realizowana jest „wielka reforma, która daje impuls rozwojowy polskim uczelniom, a zatem i młodzieży oraz gospodarce”. „Pracując nad Konstytucją dla Nauki zapowiadałem, że nie tylko poszerzy ona autonomię uczelni, ale i otworzy szanse rozwojowe, które mają szczególną misję: są uczelniami regionalnymi, kształcącymi przede wszystkim na potrzeby lokalnego rynku pracy. (…) Często w przeszłości formułowano obawy, że uczelnie zawodowe, zwłaszcza publiczne, mogą ucierpieć na reformie. Uspokajałem, że nasz rząd kieruje się konsekwentnie we wszystkich obszarach zasadą zrównoważonego rozwoju” – podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Oświęcimska uczelnia w poniedziałek otrzymała również 1 mln zł od resortu nauki w ramach przedsięwzięcia „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”. Otrzymują je PWSZ-y o najniższym współczynniku bezrobotnych wśród absolwentów. Czek wręczyła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. „PWSZ w Oświęcimiu jest jedną z 15 najlepszych wyższych szkół zawodowych w Polsce, które mogą się ubiegać o te środki. Pomogą one sfinansować pomoce dydaktyczne i specjalne kursy kształcenia” – podkreśliła.

Oceniła, że kształcenie w oświęcimskiej uczelni jest „dobrym biletem, do wejścia na rynek pracy”. „Mam nadzieję, że w dużym stopniu będzie to rynek Oświęcimia i okolicy. Jest tu wiele atrakcyjnych, nowoczesnych miejsc pracy” – dodała.

Emilewicz podkreśliła, że szkolnictwo zawodowe przez ostatnich 30 lat było zaniedbywane. „Tymczasem najbardziej nowoczesne gospodarki opierają się na nim, zarówno na szczeblu średnim, jak i wyższym. Dobre uczelnie zawodowe to przede wszystkim bliski, bezpośredni kontakt z rynkiem pracy i programy kształcenia układane wspólnie z przedsiębiorcami. (…) Kładziemy duży nacisk na szkolnictwo zawodowe, bo tylko dzięki temu będziemy w stanie dostarczać dobrych pracowników odpowiadających potrzebom rynku pracy” – powiedziała.

Wicepremier Beata Szydło, która zabiegała o fundusze dla oświęcimskiej uczelni, napisała w liście do społeczności akademickiej, że „zastrzyk” finansowy umożliwi powstanie nowych kierunków studiów. „Wierzę, że wielu absolwentów nowych specjalizacji znajdzie zatrudnienie w instytucjach zlokalizowanych w regionie. (…) Pozwoli to rozwijać się społeczności i przyniesie wiele korzyści” – podkreśliła.

Rektor oświęcimskiej PWSZ prof. Witold Stankowski dziękując za fundusze, podkreślił, że to jedna z najważniejszych chwil w historii uczelni. „Możemy realizować nasze marzenia związane z kolejnym, trzecim budynkiem. Jest on największy w kampusie. Zaplanowaliśmy w nim nowoczesne centra kształcenia medycznego, inżynieryjnego, nową bibliotekę akademicką, pracownie i laboratoria. To ma być budynek XXI w.” – powiedział.

Prace budowlane już się toczą. W budynku wymieniono znaczną część stolarki okiennej. Trwa remont konstrukcji dachu i wymiana jego poszycia. Prof. Stankowski w rozmowie z PAP powiedział, iż ma nadzieję na otwarcie obiektu w październiku 2020 r.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że kwota, którą przekazał jego resort w poniedziałek, a także zadeklarowane wcześniej 13 mln zł z obligacji, pozwolą na sfinansowanie inwestycji w 80 proc. Rektor dodał, że uczelnia dysponuje także wypracowaną przez siebie kwotą. „Będziemy też poszukiwali innych źródeł finansowania” – powiedział rektor.

Remontowany budynek znajduje się tuż obok dwóch innych obiektów uczelni; jest z nich największy – jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Wszystkie trzy budynki powstały przed wojną. Podczas okupacji były wykorzystywane przez Niemców z załogi KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu – 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Od wielu lat stał pusty.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu powstała w 2005 r. Pięć lat później otrzymała imię Witolda Pileckiego. Uczelnia kształci studentów na 16 kierunkach. W jej murach studiuje ponad 1,8 tys. osób. (PAP)

autor: Marek Szafrański

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here