25 lat w trosce o środowisko – jubileusz funduszy ekologicznych

1859

Ponad 41 miliardów złotych na 166 tysięcy zadań, m.in. na walkę ze smogiem i niską emisją, instalację kolektorów słonecznych, budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków, to najkrótszy bilans 25-letniej działalności Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska   i Gospodarki Wodnej. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Warszawie 11 września z udziałem ministra środowiska,  przedstawicieli 16 wojewódzkich funduszy i NFOŚiGW.

Ekologiczne fundusze wspierają zrównoważony rozwój gospodarczy i tworzenie „zielonych” miejsc pracy, a z efektów ekoinwestycji korzystają miliony Polaków. Oto kilka wybranych przykładów, jak „zielone” pieniądze z powołanych w 1993 r. WFOŚiGW zmieniły nasz kraj.

– Dzięki wsparciu z wojewódzkich funduszy powstało w Polsce ok. 3 tysiące  nowych i zmodernizowanych oczyszczalni ścieków i  ponad 100 tysięcy kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnej, co mogłaby opasać 2,5 raza  kulę ziemską, podsumował Ireneusz Stachowiak przewodniczący Konwentu Prezesów WFOŚiGW. – Przyczyniliśmy się do ograniczenie emisji blisko 10 milionów ton dwutlenku węgla, do zainstalowania ponad 190 tysięcy kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych. Wyprodukowana czysta energia z odnawialnych źródeł energii ponad 900 tys. MWh/rok mogłaby zasilić 115 tysięcy domów jednorodzinnych przez rok.

Z pomocy finansowej Funduszy skorzystały m.in. samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy państwowe jednostki budżetowe. Liczba zadań dofinansowanych ze śródków, obsługiwanych przez Wojewódzkie Fundusze przekroczyła 4,5 tysiąca.

– Wspólnie z wojewódzkimi funduszami i BOŚ stworzyliśmy w Polsce unikatowy w skali Europy i świata system finansowania ochrony środowiska – tłumaczył Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – W ciągu 29 lat działalności wydatkowaliśmy na projekty środowiskowe ok. 48 mld zł, z czego prawie 40 mld zł, pochodziło z funduszy unijnych. – Razem dokonaliśmy prawdziwej rewolucji w poprawie stanu środowiska. Doprowadziliśmy do  redukcji dwutlenku siarki na poziomie 800 tys. ton rocznie, pyłów zawieszonych 260 tys. ton rocznie i zaoszczędziliśmy ok. 3-4  terawatogodziny (TWh)  energii, przy ogólnym jej zużyciu w kraju wynoszącym ok. 140 TWh. Warto wyjaśnić, ze terawatogodzina równa się 1000 MWh.

Dla funduszy ekologicznym i rządu ochrona powietrza jest jednym z najważniejszych priorytetów. Podkreślił to w swoim wystąpieniu również Henryk Kowalczyk, minister środowiska –  Przystępujemy do wielkiego dzieła, walki o czyste powietrze. Na najbliższe 12 lat przewidzieliśmy dla wojewódzkich funduszy realizację ogromnego programy Czyste Powietrze, który jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę pieców, ter modernizację, oszczędzanie energii. Jego realizacje będzie wspierał też NFOŚiGW swoimi środkami. Wartość tego programu przekracza 103 mld zł. Liczymy  na to, że wojewódzkie fundusze, które doskonale radziły sobie z dofinansowaniem tysięcy przedsięwzięć przez te 25 lat,  udźwigną też ciężar organizacyjny przyjmowania i rozliczania wniosków. Jesteśmy przygotowani, żeby ten program realizować skutecznie i dobrze pod każdym względem.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza zanieczyszczanego przez palenie śmieci i słabej jakości opału w domowych, często przestarzałych piecach. Z miliardów złotych wsparcia skorzysta zwykły Kowalski, który będzie mógł wymienić węglowy piec i zrobić gruntowną termomodernizację domu jednorodzinnego. Aktualne inne wyzwania, w których realizacji będą pomagały wojewódzkie fundusze, to m.in.: adaptacja do zmian klimatu, zrównoważony rozwój sektora energetycznego czy wspieranie rozwoju  elektromobilności. WFOŚiGW są regionalnymi instytucjami finansującymi zadania zapisane m.in. w tak ważnych dokumentach jak: Strategia „Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko” czy „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Jubileuszowym obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy  pokazującej 25 letnie dokonania wojewódzkich funduszy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here