25 mln zł na badania nad koronawirusem

1177

Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie otrzyma  25 mln zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na badania nad koronawirusem i prace badawcze, które pomogą zapobiegać epidemiom w przyszłości – zapowiedział 9 marca w Krakowie wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Celem uczonych jest szybkie znalezienie rozwiązań, które ułatwią zarówno diagnostykę koronawirusa, jak i terapię chorych. Dotychczas w Polsce potwierdzono 17 przypadków zakażenia  tym wirusem w Polsce.

„Podjąłem decyzję o przeznaczeniu 25 mln zł dla Małopolskiego Centrum Biotechnologii na badania, może wypracowanie szczepionki, a na pewno badania, które w przyszłości umożliwią nauce polskiej, jako cząstce nauki światowej, skuteczne przeciwdziałanie kolejnym epidemiom” – powiedział na konferencji prasowej w Collegium Novum UJ minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Swoją decyzję uzasadniał także m.in. tym, że wirus mutuje, przez co stwarza nowe zagrożenia dla ludzkiego życia i jest „wyzwaniem naukowym”.

„Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ jest zdecydowanie najlepsze w Polsce i na światowym poziomie prowadzi badania nad wirusami” – podkreślił wicepremier i zapowiedział, że powołany przez niego w ubiegłym tygodniu zespół ekspertów ds. koronawirusa (któremu przewodniczy wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz ), w skład którego wchodzi m.in. rektor UJ prof. Wojciech Nowak, opracowuje rekomendacje dla uczelni, w jaki sposób mierzyć się z wyzwaniem, jakim jest groźba epidemii.

Jak podkreślił szef MNiSW, wkrótce rekomendacje, ale i prawdopodobnie decyzje administracyjne, zostaną przedstawione uczelniom. „Na mocy ustawy, którą w sobotę podpisał prezydent RP Andrzej Duda, minister nauki w wyjątkowych okolicznościach ma uprawnienia do podejmowania administracyjnych decyzji” – przypomniał i zaznaczył, że państwo w różnych sektorach, także naukowym, musi być przygotowane na wirusa, a studenci są jedną z najbardziej mobilnych grup.

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ od blisko 20 lat prowadzi badania nad koronawirusami. Dotychczas działało, wykorzystując do tego celu  środki własne (PAP).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here