29 MSPO największą imprezą branżową w Europie

1293

Udział  ponad 400 wystawców z 27 krajów w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach potwierdził, że jest to największa w czasach pandemicznych  impreza targowa  tego typu w Europie. Zwyciężyła potrzeba bezpośredniego dialogu i rozmów biznesowych przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego, administracji państwowej, wojska i rządu o najnowszych rozwiązaniach w branży zbrojeniowej i obronnej.  Swoje pawilony narodowe na MSPO zorganizowało 6 państw – Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, USA i Włochy. Jedną z hal zajęły też przedsiębiorstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Pojawiło się również  wiele ekspozycji instytutów naukowych i uczelni.   

– Pomimo pandemicznych ograniczeń, można śmiało powiedzieć, że umacniamy naszą pozycję, trzeciej po Londynie i Paryżu, wystawy technologii i sprzętu wojskowego w Europiepowiedział 7 września, podczas otwarcia MSPO, dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce SA, współorganizator wydarzenia. – MSPO już od prawie 30 lat towarzyszy zmianom zachodzących w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki tej imprezie można obserwować przemiany  zachodzące w polskiej zbrojeniówce m.in. konsolidację przedsiębiorstw państwowych i pojawienie się dużych podmiotów prywatnych w tym sektorze.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia  MSPO było podpisanie umowy ramowej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON i Konsorcjum PGZ-Narew. Dokument Reguluje warunki udzielania i realizacji zamówień wykonawczych na dostawę systemu ochrony powietrznej krótkiego zasięgu (kryptonim Narew) dla Wojska Polskiego. MON planuje zamówienie 23 zestawów . Planowane  jest też zapewnienie szkolenia i wsparcia logistycznego. Szacunkowa wartość przedsięwzięcia to kilkadziesiąt miliardów złotych.  Według MON, podpisanie umów z dostawcami poszczególnych elementów zestawu powinno zakończyć się w 2023 r.

W skład zestawów Narew wejdą m.in. pojazdy specjalne,  systemy kierowania ogniem, mobilne węzły łączności, stacje radiolokacyjne i kierowane pociski rakietowe ziemia-powietrze.

Każdego dnia na MSPO odbywają się prezentacje krajowego i zagranicznego potencjału obronnego.  Przedstawiono  m.in. koncepcję budowy fregat  wielozadaniowych dla polskiej marynarki wojennej, bezodrzutowe wyrzutnie pocisków termobarycznych  i przeciwpancernych, lunety celownicze dla strzelców wyborowych z inteligentnym systemem celowania,  nowatorskie metody diagnostyki terahercowej w wybranych kluczowych zastosowaniach w wojsku i bezpieczeństwie  oraz wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here