30-lecie sukcesów polskiej gospodarki

1119

Polska od wejścia 30 lat temu na drogę transformacji gospodarczej z roku na rok umacnia swoją pozycję w globalnym systemie ekonomicznym. Coraz szybciej nadrabia zaległości rozwojowe wobec największych gospodarek świata. Już nie zadajemy sobie pytań o to, czy możemy dorównać najlepiej rozwiniętym gospodarkom na świecie, ale sami wyznaczamy sobie nowe ambitne cele  i awans Polski do grona najbardziej innowacyjnych gospodarek – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w Poznaniu, podczas zorganizowanego z jej inicjatywy Forum Sukcesu Polskiego Biznesu 1989–2019.

Polscy przedsiębiorcy są prawdziwymi autorami sukcesu gospodarczego naszego kraju. Od 1989 r. Polska dokonała ogromnego skoku gospodarczego. Dzisiaj wartość polskiego eksportu wynosi 246 mld dolarów, podczas gdy w 1990 r. było to niecałe 35 mld dolarów. Nasze PKB per capita w 1990 r. wynosił 1630 dolarów, podczas gdy w 2017 r. osiągnął już 14 470 dolarów. Jest to ponad ośmiokrotny wzrost

Forum Sukcesu Polskiego Biznesu było także inicjatywą ukierunkowana na debatę o przyszłości polskiej gospodarki, przed którą nie brakuje wyzwań i przełomowych szans rozwojowych. W tym kontekście uczestnicy Forum debatowali nad takim zagadnieniom jak cyfrowa ekspansja eksportu, wyzwania związane z brexitem czy doskonalenie ekosystemu dla startupów.

– Czuwamy i będziemy czuwać nad korzystną dla polskiej gospodarki legislacją, rozwiązaniami wspierającymi innowacje w przedsiębiorstwach oraz inwestycjami, które są niezbędne w naszej opinii do wytwarzania przewag konkurencyjnych. Zachęcamy do tego, aby jeśli ktoś chce prowadzić przedsiębiorstwo, robił to w bezpiecznych i stabilnych warunkach właśnie w Polsce. Jestem więc przekonana, że podzielą Państwo ze mną pogląd, że to czyny, a nie słowa są najlepszym sposobem na upamiętnienie 30-lecie polskiej wolności gospodarczej – podsumowała szefowa MPiT.

W wydarzeniu uczestniczyli przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele instytucji publicznych i społecznych, a także reprezentanci zagranicznych firm oraz dyplomaci z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Korei czy Holandii.

Zwieńczeniem Forum była uroczysta Gala wręczenia nagród Ministra Przedsiębiorczości i Technologii – „Przedsiębiorca Transformacji” przyznawana w ośmiu kategoriach wskazujących kluczowe dla sukcesu obszary działania polskich firm. Laureatami nagród „Przedsiębiorcy Transformacji” zostały firmy: Inglot, 4F, Polski Standard Płatności (BLIK), Billon, Mlekovita oraz twórcy firmy CD Projekt. Nagroda w kategorii Millenialsi transformacji przypadła Martynie Sztabie z firmy Syntoil; przyjacielem polskiej gospodarki została firma Samsung.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here