30 maja – XVI Forum Inżynierskie, IX Dzień Mechanika

777

„Innowacyjna oferta młodych” jest mottem Forum Inżynierskiego, które odbędzie się 30 maja w Poznaniu, w pierwszym dniu międzynarodowych targów ITM INDUSTRY EUROPE– Przemysł Ery Cyfrowej, które potrwają do 2 czerwca. Tej ważnej imprezie wystawienniczej, prezentującej światowe trendy w przemyśle, tradycyjnie już towarzyszy Forum Inżynierskie. Organizowane jest przez  Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT od 2003 roku.

Uczestniczą w nim przedsiębiorcy,  menadżerowie polskich firm przemysłowych oraz przedstawiciele jednostek naukowych i uczelni technicznych (rektorzy, dziekani, doktoranci) oraz dyrektorzy i przedstawiciele Instytutów Badawczych a także reprezentanci stowarzyszeń skupionych w FSNT-NOT i delegaci z Terenowych Jednostek Organizacyjnych NOT.

Jest to konferencja naukowo-techniczna, która odbywa się corocznie w ramach Targów ITM Industry Europe – Przemysł Ery Cyfrowej.   W tym roku partnerem XVI Forum Inżynierskiego organizowanego pod hasłem „Innowacyjna oferta młodych”  jest także Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Stowarzyszenie Techników Odlewników Polskich i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

W części merytorycznej wydarzenia przewidziane są obchody Dnia Mechanika, poświęcone upowszechnianiu wiedzy z obszaru nauk mechanicznych i ich wdrażaniu do gospodarki. Tematem przewodnim będzie oferta młodych innowatorów adresowana do gospodarki.

– Przedstawimy przykłady innowacyjnych rozwiązań opracowanych w kołach studenckich i doktoranckich, które mogą znaleźć zastosowanie w gospodarce i być m.in. podstawą tworzenia „start-upów” – informuje Ewa Mańkiewicz- Cudny, prezes FSNT NOT. – Jednocześnie chcemy pokazać też możliwości wsparcia młodych naukowców we wdrażaniu ich rozwiązań przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz organizacje pracodawców. Prezentowana będzie również oferta dotyczącą wdrażania high-tech, ze wskazaniem perspektyw, dla absolwentów uczelni technicznych.

Tradycyjnie już konferencję, która rozpoczyna się o godz.10 na terenie MTP, poprowadzą red. Krzysztof Michalski, dziennikarz Polskiego Radia oraz Janusz Kowalski z FSNT NOT.

Oprócz prezentacji przedstawionych przez uczestników konferencji, reprezentujących świat nauki i biznesu, przewidziana jest debata pt. „Oferta młodych naukowców dla gospodarki” która będzie moderowana przez prof. Dawida Myszkę – przewodniczącego Komisji Młodzieży FSNT-NOT. Debata ma zachęcić  szczególnie młodych twórców techniki do zainteresowania się badaniami i rozwojem technologii, które znajdą praktyczne zastosowanie w gospodarce.

Jedną z form motywujących do takich działań  są też prestiżowe nagrody i wyróżnienia. W trakcie tegorocznej konferencji nagodzeni zostaną laureaci VI edycji ogólnopolskiego konkursu za „Najlepsze Osiągnięcie Techniczne Roku 2022”. Przyznana zostanie również nagroda „Inżynier Mechanik Roku 2023”  za wdrożenie high-tech w dziedzinie mechaniki oraz „DŹWIGNIA” za efektywność w zakresie wprowadzenia innowacji.

Szczegółowe informacje o programie dostepne sa na stronie https://fi.enot.pl/program

XVI Forum Inżynierskie – „Innowacyjna oferta młodych” będzie transmitowane online na kanale TV NOT.

(JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here