31 maja – Światowy Dzień bez Papierosa

1755

World No Tobacco Day obchodzone jest od 1987 roku. Zostało ustanowione przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów. Tegoroczna kampania jest kontr odpowiedzią na systematyczną i trwałą taktykę przemysłu tytoniowego i pokrewnego w celu przyciągnięcia nowego młodego pokolenia użytkowników tytoniu. Światowy Dzień Bez Papierosa 2020 ma być wsparciem dla młodych ludzi w zaangażowanie się w walkę z przemysłem tytoniowym.

Globalna kampania Światowego dnia bez tytoniu 2020 będzie służyć:

– Obaleniu mitów i ujawnieniu sposobów manipulacji stosowanych przez przemysł tytoniowy i pokrewne, w szczególności taktyki marketingowe skierowane do młodzieży, w tym poprzez wprowadzanie nowych
i nowatorskich produktów, smaków i innych atrakcyjnych cech; – Przekazaniu młodym ludziom w wiedzy na temat intencji i taktyki stosowanej przez przemysł tytoniowy  i pokrewne, aby przyciągnąć obecne i przyszłe pokolenia do tytoniu i produktów nikotynowych: – Wsparciu działań influenserów (w popkulturze, mediach społecznościowych, w domu lub w klasie) w celu ochrony i obrony młodzieży oraz przyspieszeniu zmian poprzez zaangażowanie ich w walkę z przemysłem tytoniowym.

W tematykę tegorocznej kampanii Światowego Dnia bez Tytoniu wpisuje się  również badanie PolNicoYouth dotyczące Używania Nikotyny Przez Polską Młodzież, przeprowadzone na przełomie 2019 i 2020 przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w ramach realizacji kampanii społecznej upowszechniającej wiedzę na temat szkodliwości narażenia na dym tytoniowy oraz palenia elektronicznych papierosów, przez ogół społeczeństwa a w szczególności przez osoby młode poniżej 18 roku życia 2020 r.

PolNicoYouth to pierwsze od wielu lat reprezentatywne dla polskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych badanie, w którym wzięło prawie 17 tysięcy uczniów z całej Polski.

Najważniejsze wyniki badania:   Ponad 60 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych i prawie połowa 15-latków ma już za sobą inicjację nikotynową;  30 proc. uczniów mających kontakt z nikotyną spróbowało ją po raz pierwszy w e-papierosie;  •    Polska młodzież częściej używa e-papierosów (29,5 proc.) niż tradycyjnych papierosów (26,2 proc.);  •             Prawie 13 proc. uczniów spróbowało już e-papierosa Juul, który wszedł na Polski rynek we wrześniu 2019;  •    78 proc. młodzieży używa w e-papierosach smaków owocowych i słodkich;  •    Jedynie kilku procentom młodzieży odmówiono sprzedaży wyrobów nikotynowych z powodu wieku; •    Ponad 14 proc użytkowników e-papierosów używało ich do wdychania innych niż nikotyna substancji psychoaktywnych (najpopularniejsze są kanabinoidy); •     Ok. 40 proc. młodzieży spotyka się z różną formą reklamy lub promowania wyrobów nikotynowych; •      70 proc. młodzieży używającej nikotynę nie otrzymała żadnego wsparcia w wyjściu z nałogu.

Dr hab. Łukasz Balwicki, koordynator merytoryczny badania PolNicoYouth

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here