335 wniosków w pierwszej edycji konkursu „Perły nauki”

824

Ministerstwo edukacji i nauki ogłosiło w 2021 r. program „Perły nauki”. Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. W pierwszej edycji konkursu dla utalentowanych studentów „Perły nauki” wpłynęło 335 wniosków – poinformował resort edukacji i nauki. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na drugą połowę lutego, ale termin ten może się zmienić.

Warunkiem udziału w programie było m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, z nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu albo z dziedziny nauk rolniczych lub 200 tys. zł dla projektu z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, nauk teologicznych albo z dziedziny sztuki. Kierownik projektu w ramach konkursu otrzyma też wynagrodzenie, które nie przekracza 3 tys. zł miesięcznie.

Pierwszy nabór wniosków w ramach przedsięwzięcia trwał od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r. Nie określono terminu rozstrzygnięcia konkursu. PAP zapytała MEiN m.in. o to, kiedy jest ono planowane. W odpowiedzi rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak przekazała, że wyniki I edycji programu zaplanowano na drugą połowę lutego. Jednak ze względu na skomplikowaną procedurę oceny wniosków, może on się zmienić.

W ocenę wniosków – jak podało MEiN – zaangażowani byli eksperci zewnętrzni, a ich pozyskanie „jest zadaniem trudnym i pracochłonnym” i „cześć ekspertów nie chce podjąć się recenzowania wniosków, co przedkłada się na czasochłonne poszukiwanie innych specjalistów z danej dziedziny/dyscypliny, której dotyczy wniosek.”

Całus-Polak dodała, że w pierwszej edycji konkursu wpłynęło 335 wniosków. „W roku 2023 jest planowane ogłoszenie kolejnej edycji programu +Perły nauki+” – zapewniła. Jednocześnie zastrzegła, że decyzję o ewentualnej kolejnej edycji programu i terminie naboru będzie podejmował minister.

„Z uwagi na ograniczony budżet na programy w 2023 r. minister będzie ogłaszał programy sukcesywnie, w zależności od dostępności środków w planie budżetowym” – przekazała. Program „Perły nauki” to następca „Diamentowego grantu”, w którym przyznawano pieniądze od 2012 do 2019 r.

MEiN podał, że nowy program różni od poprzedniego m.in. to, że uwzględnia, poza prowadzeniem badań naukowych, również prowadzenie twórczości artystycznej. „Diamentowy grant” dawał laureatom programu możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej. Mogli starać się o przyjęcie na studia doktoranckie, nie mając tytułu magistra. Z kolei w „Perłach nauki” nie ma jasno wskazanej możliwości skrócenia ścieżki kariery.

W „Diamentowym grancie” koszt realizacji projektu wynosił od 180 tys. zł do 220 tys. zł. W nowym programie zaproponowano od 200 tys. zł do 240 tys. zł w zależności od dziedziny nauki. Zwiększyła się też wysokość wynagrodzenia kierownika projektu – z 2500 zł do 3000 zł. (PAP)

Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here