4 października – Światowy Dzień Zwierząt

1384

Przebywanie ze zwierzętami domowymi ma znaczenie terapeutyczne. Głaskanie psa obniża  właścicielowi ciśnienie krwi. Uśmierza ból i polepsza stan układu sercowo- naczyniowego. Niejednokrotnie może nawet przedłużyć mu życie. Mruczenie kota naukowcy określili jako falę akustyczną określonej częstotliwości, która ma właściwości uspakajające i relaksujące. Zalet z posiadania czworonogów i innych zwierząt domowych jest dużo więcej.

Dzikie zwierzęta z kolei to wspaniały dar natury. Wymagają szacunku od człowieka i szczególnej ochrony, żeby przetrwały w naturalnym środowisku. Niestety, ich populacje zmniejszają się z każdym rokiem. Bezpowrotnie znikają rzadkie gatunki.

Z myślą o wszystkich zwierzętach – domowych i dzikich, małych i dużych, pięknych i mniej urodziwych, człowiek wymyślił Światowy Dzień Zwierząt, przypadający na 4 października. Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy – w kościele jest to dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń i wyrzekł się chęci dominacji człowieka nad innymi stworzeniami.

W średniowieczu  wiele osób wierzyło, że zwierzęta mają duszę ale są nierozumne i głupie. Jeśli wyrządzały krzywdę człowiekowi, uważano iż są złe i opętane. Wtedy podlegały ekskomunice. Po raz ostatni w 1541 r. nałożono karę na rój szarańczy, który niszczył zbiory na północy Włoch. Z upływem lat podejście do zwierząt mocno ewaluowało, choć nadal są ludzie, którzy wyrządzają im potworną krzywdę. Cele ustanowionego święta są od lat są takie same: mają zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt.

Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, że zwierzaki są rozumne i mają emocje, a domowe czworonogi kochają mocniej niż ludzie. Inne zwierzęta też zadziwiają nas swoim przywiązaniem do swoich właścicieli i domowników. Często mamy wrażenie, że potrafią zrozumieć każde nasze słowo.

W końcu lat 60-tych ubiegłego wieku odkryto zaskakujące umiejętności uczenia się zwierząt. Amerykańscy badacze nauczyli szympansa ponad 150 słów w języku migowym. Inne szympansy również nauczyły się tego systemy porozumiewania się i tak też się pomiędzy sobą porozumiewały.

Zwierzęta mogą wiele nauczyć się od ludzi, ale ludzie mogą zyskać znacznie więcej szanując zwierzęta.

Serdecznie całujemy mordki, dzióbki i ściskami łapki z życzeniami radosnego żywota wszystkim zwierzaczkom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here