400 proc. podwyżki  cen za energię dla przedsiębiorców

1185

Ceny energii dla przemysłu szybują do poziomów o których nikomu się nie śniło. W styczniu 2021 za 1 MWh płaciło się średnio 320 zł. Teraz są to ceny rzędu 1200 – 1400 zł. Jest to 400 proc. podwyżki. Do tego trzeba doliczyć jeszcze dystrybucję i inne koszty.  Firmy nie wytrzymają takich obciążeń i może nas czekać niewyobrażalna fala bankructw.  Katarzyna Łuć – konsultant do spraw zarządzania energią elektryczną w przedsiębiorstwach i specjalista z zakresu optymalizacji parametrów energetycznych w spółce Hobo Systems, dostarczającej nowoczesne rozwiązania IT, doradza przedsiębiorcom jak redukować koszty energetyczne.

Co powoduje tak drastyczny wzrost cen na rynku energii w Polsce?

Na pewno przyczyniła się do tego wojna i sytuacja polityczna u naszych wschodnich sąsiadów, co wpłynęło niewątpliwie na wzrost cen, ogólny spadek inwestycji i rosnącą inflację. Jednak ceny zaczęły gwałtownie rosnąć już dużo wcześniej i wszystko wskazuje, że taka dynamika zostanie utrzymana. W mediach słyszymy o podwyżkach cen energii elektrycznej o 24 proc., a gazu o 54 proc., ale to są średnie podwyżki dla gospodarstw domowych. Podwyżki dla przedsiębiorców są o wiele dotkliwsze. W styczniu 2021 za 1 Mwh płaciło się średnio 320 zł. Teraz są to ceny rzędu 1200 – 1400 zł. Jest to 400 proc. podwyżki. Nie można też zapomnieć o rosnących kosztach dystrybucji energii elektrycznej,  na przykład o nowej daninie, którą wprowadzono w 2021 roku, tzw. opłacie mocowej, przywróconej od tego roku opłacie kogeneracyjnej, czy wzroście opłat za energię bierną. Transformacja energetyczna nie jest realizowana w odpowiednim tempie, infrastruktura energetyczna potrzebuje modernizacji, rosną ceny certyfikatów CO2, a utrzymywanie elektrowni węglowych przy wzroście cen węgla jest nieefektywne.

Jakie będą tego konsekwencje?

Konsekwencje będą odczuwalne dla wszystkich. Przedsiębiorcy będą zmuszeni przerzucić dodatkowe koszty na ceny swoich usług i produktów. Istotną kwestią w tym przypadku są też rodzaje i okresy zawieranych dotąd umów na zakup energii. Przedsiębiorcy kupujący energię na zasadach giełdowych, spot lub transza, odczuli podwyżki na giełdzie bardzo szybko. Osoby z kontraktami długoterminowymi są w znaczenie lepszej sytuacji, ponieważ mają zagwarantowaną stałą cenę do końca trwania umowy. Jednak każda umowa na zakup energii po starych cenach wygaśnie, a obecne ceny spowodują albo wspomniane podwyżki albo nawet konieczność zamknięcia działalności.

Co w takim razie przedsiębiorca powinien zrobić?

Rozwiązaniem, które złagodzi skutki podwyżek jest optymalizacja i zarządzanie kosztami energii. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że świadomość dotycząca zarządzania kosztami energetycznymi w przedsiębiorstwach jest dość niska. Przedsiębiorcy nie posiadają narzędzi niezbędnych do właściwego dopasowania parametrów energetycznych pod indywidualny profil firmy. Boją się zmieniać sprzedawców i rozdzielać umowy kompleksowe.

Jak w takim razie skutecznie kupować energię?

W 2007 roku został uwolniony rynek energii, można wybierać z grona wielu sprzedawców, porównywać oferty i negocjować. Nasz dystrybutor nie musi być już naszym sprzedawcą. Jednak, aby mieć pole do negocjacji, trzeba dostarczyć sprzedawcom odpowiednie dane, które są dla nas niedostępne jeżeli nie posługujemy się właściwymi narzędziami.

Czy na rynku są jakieś konkretne rozwiązania, które mogą stanowić lek na tą sytuację?

Tak. Firma Hobo Systems zajmuje się kompleksowo usługami około energetycznymi dla naszych klientów. Wspieramy ich w zarzadzaniu energią i zmniejszamy im rachunki za prąd. Posiadamy odpowiednie narzędzia i zespół ekspertów dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrać jak najbardziej optymalnie parametry oraz w imieniu naszego klienta negocjować ceny zakupu ze sprzedawcami. Urządzenia, którymi się posługujemy są zintegrowane z systemem informatycznym, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować zużycia energii w każdym czasie i miejscu z dostępem do internetu. Obecnie monitorujemy ponad 1400 punktów w kraju, a oszczędności wygenerowane dla naszych klientów w ubiegłym roku sięgnęły kwoty 4 mln zł, a od początku naszej działalności (czyli od 2018 roku) jest to kwota blisko 10 mln zł.

Co jeszcze  firma Hobo Systems oferuje w ramach swoich usług?

W pakiecie pełnego outsourcingu energetycznego obsługujemy klientów kompleksowo. Pełnimy rolę pośrednika pomiędzy klientem, a dystrybutorem czy sprzedawcą energii. Zajmujemy się obsługą analityczną, prawną i techniczną. Składamy w imieniu klienta reklamacje faktur, jeżeli jest taka potrzeba. Wszystkie nasze działania mają na celu to, żeby klient płacił możliwie jak najniższe rachunki za energię elektryczną, a ścieżka dotarcia do pełnej optymalizacji będzie indywidualna dla każdego przedsiębiorcy. Nie da się podać tutaj jednego rozwiązania dla wszystkich, chyba że takim rozwiązaniem będzie skorzystanie z naszych usług.

Jak często zdarzają się takie reklamacje i z czego wynikają?

Wbrew pozorom reklamacje faktur zdarzają się dość często, a błędy są różnego rodzaju. Bez dokładnej analizy faktury klient nie wychwyci błędu, a czasem są do tego potrzebne specjalne algorytmy, którymi my dysponujemy. Dane z naszego systemu są niezbędne w procesie reklamacyjnym. Na dzień dzisiejszy możemy pochwalić się 100-u procestową skutecznością w przypadku rozstrzygnięcia reklamacji na korzyść klienta.

Jakie podmioty, firmy, powinny najbardziej zainteresować się takimi rozwiązaniami?

Wszystkie gdzie są duże zużycia, gdzie rachunki za energię elektryczną sięgają powyżej 8000 zł miesięcznie, interesują nas głównie taryfy C2, B1, B2. Współpracujemy w całymi gminami, sieciami sklepów handlowych, uczelniami wyższymi, oczywiście wszelką produkcją, hotelarstwem, nie zamykamy się na żadne branże, którym możemy skutecznie pomóc w obszarze redukcji kosztów energetycznych. Może to być ratunek przed zamknięciem działalności.

Dziękuję za rozmowę

Marek Tomaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here