5 najważniejszych punktów programu Nowy Ład

1226

Polski Ład to program Zjednoczonej Prawicy, który składa się z 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

7 proc. PKB na zdrowie

Celem rządu jest osiągnięcie średniej takiej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat. „Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB. To będzie na pewno przeszło 150 mld, a może nawet 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc. PKB. To już będzie pewnie, jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 mld zł” – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas prezentacji Polskiego Ładu.

Według zapowiedzi te środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.

Zmiany w systemie podatkowym

Rząd planuje podwyższyć kwotę wolną od podatku dla wszystkich pracujących do 30 tys. zł. Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku ma doprowadzić do wzrostu progresywności klina podatkowego. Plan zakłada, że podatki będą niższe dla osób o niskich i średnich dochodach (według wyliczeń rządu to ok. 18 mln beneficjentów) i wyższe dla mających wysokie dochody. Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł ma oznaczać brak podatku od płacy minimalnej.

Przedsiębiorcy zapłacą także wyższą składkę zdrowotną

„Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce osiągnie poziom porównywalny do Niemiec, Francji czy Irlandii. Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie zasad opłacania składek zdrowotnych dla działalności gospodarczych, takich samych jak w przypadku umów o pracę (liniowo do dochodu)” – mówi program.

Nowa kwota wolna od podatku, podniesienie II progu podatkowego czy zwiększenie podatków dla lepiej zarabiających – m. in. takie pomysły na reformę systemu podatkowego znajdują się w programie Nowy Ład. 

Rząd planuje podwyższyć kwotę wolną od podatku dla wszystkich pracujących do 30 tys. zł. Wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku ma doprowadzić do wzrostu progresywności klina podatkowego. Plan zakłada, że podatki będą niższe dla osób o niskich i średnich dochodach (według wyliczeń rządu to ok. 18 mln beneficjentów) i wyższe dla mających wysokie dochody.

Pierwszy raz od 12 lat rząd ma również podnieść II próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł, co według ich założeń ma pozwolić zatrzymać więcej pieniędzy w kieszeniach przedstawicieli klasy średniej.

„To oznacza, że z każdej złotówki od kwoty 120 tys. zł podatek będzie wynosił 32 grosze, a od tej powyżej 85 tys. do 120 tys. zł – 17 groszy zamiast wcześniejszych 32” – zakłada program.

M.in. po to, aby podwyższyć kwotę wolną, rząd oprócz podwyżki podatków dla lepiej zarabiających chce, aby składka zdrowotna była progresywna. „Po takiej zmianie kwota wolna w Polsce osiągnie poziom porównywalny do Niemiec, Francji czy Irlandii. Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie zasad opłacania składek zdrowotnych dla działalności gospodarczych, takich samych jak w przypadku umów o pracę (liniowo do dochodu)” – zawiera program.

Jeszcze innym punktem Nowego Ładu jest wprowadzenie ulgi dla Polaków powracających z emigracji. „Już od 2022 r. będą mogli wskazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50 tys. zł, podobnie w kolejnym roku” – podano w programie.

Inwestycje

Program zakłada inwestycje finansowane z dwóch źródeł: Emisji obligacji rozwojowych i stworzenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego specjalnego funduszu; 770 mld zł w ramach polityki spójności i funduszu odbudowy.

Fundusz BGK ma dać impuls rozwojowy. Program wymienia inwestycje w niemal każdą kategorię infrastruktury, w tym w drogi, porty, lotniska, Centralny Port Komunikacyjny, infrastrukturę cyfrową itp.

Mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m2 bez formalności

Rząd ma stworzyć program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania. Państwo ma gwarantować do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub przekazać dofinansowania w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego lub dla rodzin wielodzietnych.

Chce też pomagać w spłacie kredytu po urodzeniu się dzieci maksymalnie do poziomu 100 tys. zł. Oprócz tego Zjednoczona Prawica chce wprowadzić prawo, które pozwoli na realizacji budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia.

Emerytury bez podatku do 2500 zł

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty mają zostać podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 zł. Według wyliczeń rządowych ta zmiana ma podnieść świadczenia dla 65 proc. emerytów.

Termin przyjęcia wszystkich wymienionych powyżej punktów Polskiego Ładu przez Radę Ministrów został wyznaczony na wrzesień 2021 r. (300gospodarka.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here