77 wniosków w pierwszym konkursie na wsparcie niekomercyjnych badań

1235

W pierwszym ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych konkursie na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych wpłynęło 77 wniosków – podano w środę na konferencji zorganizowanej przez ABM. Pula do podziału to 100 mln zł.

Na dofinansowanie w konkursie liczyć mogą projekty w obszarze pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii i kardiologii. Organizatorzy przekazali, że największą liczbę wniosków złożono w obszarze onkologii oraz kardiologii.

Do Agencji wpłynęło 77 wniosków o łącznej wartości blisko 1,5 mld zł. Średnia wartość projektu wyniosła prawie 17,5 mln zł. Najmniejszy projekt opiewał na 475 tys. zł, a największy na 73 mln zł. „Tak duże zainteresowanie konkursem i blisko piętnastokrotne przekroczenie alokowanego budżetu pokazuje silny mandat i potrzebę powstania Agencji Badań Medycznych” – podsumował prezes Agencji prof. Piotr Czauderna.

Po przeprowadzeniu oceny formalnej i merytorycznej za około 3 miesiące ogłoszona zostanie lista beneficjentów pierwszego konkursu ogłoszonego przez Agencję.

ABM podnosi, że obecnie Polska zajmuje jedno z ostatni miejsc w Europie pod względem liczby realizowanych niekomercyjnych badań klinicznych, czyli takich, w których sponsorem i właścicielem danych uzyskanych w trakcie badania jest podmiot, którego celem działalności nie jest osiąganie zysku.

W naszym kraju stanowią one zaledwie 2 proc. wszystkich rejestrowanych badań, podczas gdy średnia europejskich wynosi 30 proc. Jednym z zadań Agencji Badań Medycznych jest zmiana tych niekorzystnych proporcji. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here