ABM- priorytety naukowe w zdrowiu na 2022

1621

Ten rok będzie rekordowy pod względem rejestracji i realizacji badań klinicznych Polsce – zapowiedział prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński inaugurując konferencję poświęconą priorytetom naukowym w zdrowiu na 2022 rok. Podczas konferencji pz. „Priorytety naukowe w zdrowiu na 2022 r. Rola Agencji Badań Medycznych w kreowaniu innowacyjnego systemu ochrony zdrowia” podsumowano działania Agencji Badań Medycznych zrealizowane w 2021 roku oraz przedstawiono plany naukowe na 2022 roku.

Przez ostatnie dwa lata ABM przekazała ponad 1,5 mld zł na projekty naukowe. „To jest ponad 130 projektów naukowych w zakresie onkologii, kardiologii, geriatrii, pediatrii. Ta kwota robi wrażenie, ale to, co jest najważniejsze to fakt, że 50 tys. pacjentów skorzysta z dostępu do innowacyjnych terapii” – powiedział prezes ABM, zaznaczając, że dla tych pacjentów dzięki temu jest szansa na lepsze i dłuższe życie.

Przypomniał o sektorowych projektach – wdrożeniu technologii CAR-T cells potrzebnej m.in. pacjentom hematologicznym, dzieciom chorym na białaczkę. „Można powiedzieć, że ta technologia pojawi się w Polsce dzięki stumilionowemu grantowi” – powiedział Sierpiński.

„Kolejną technologią będzie ta z zakresu mRNA. Technologia przyszłości, szczepień, onkologiczna. Bardzo się cieszę, że wprowadzamy Polskę, bo za parę dni zakończymy ten konkurs, do takiej awangardy światowej. Nie gonimy zachodu, ale w pewnym sensie bierzemy udział w tych trendach światowych” – dodał.

Przypomniał też, że ABM tworzy również nowoczesną infrastrukturą badań klinicznych w Polsce i pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi. „Stworzenie sieci centrów badań klinicznych stanowi zmianę paradygmatu organizacji badań klinicznych w Polsce. Te 16 centrów, które dotychczas już sfinansowaliśmy, będą stanowiły tę sieć badań klinicznych, która w standardzie europejskim zapewni nam dostęp do nowoczesnego leczenia, wysokiego komfortu dla pacjentów i – co bardzo istotne – również istotnego impactu ekonomicznego” – wyliczył.

Zwrócił uwagę również na to, że rynek badań klinicznych to istotna część gospodarki. „Chcemy, by ten rynek się rozwijał. By badania kliniczne były istotną częścią polskiej innowacyjnej gospodarki. Widzimy tutaj duży potencjał, chociażby jak policzymy wpływy do budżetu państwa, które mogą się pojawić” – powiedział.

Natomiast odnosząc się do planów agencji na następny rok i kolejne lata zaznaczył, że będzie ona wprowadzać rządowy plan rozwoju biotechnologii. „To jest bezprecedensowe wydarzenie realizowane na zlecenie Rady Ministrów z pieniędzy budżetowych, europejskich, które zmieni zupełnie oblicze polskiej biotechnologii. To będą 2 mld zł, które trafią do polskich przedsiębiorców, do polskich start-up’ów, by budować kompetencje na przyszłość” – powiedział.

Wyraził opinię, że pozwolą one „na to, by wejść do pierwszej ligi, jeśli chodzi prowadzenie badań, inwestycje w badania i rozwój”. Już teraz wskazał, że stworzone zostało konsorcjum firm globalnych i polskich – Warsaw Health Innovation Hub. „Już dzisiaj stajemy się pewnym benchmarkiem dla Europy. Rząd Słowacji, rząd Rumunii zwrócił się do nas z prośbą o pokazanie, jak (…) doprowadziliśmy do stworzenia takiego partnerstwa publiczno-prawnego. To szczególnie cieszy, że Polska staje się przykładem pewnych rozwiązań” – dodał. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here