Akcja Ablacja – nowy program edukacyjny dla pacjentów kardiologicznych

1507

Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków – arytmię, na którą cierpi nawet 20 proc. osób powyżej 65 roku życia, odpowiedzialną za 5 razy wyższe ryzyko zawału serca, 2,5 razy większe zagrożenie udarem mózgu i ponad 2 razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych? Odpowiedzi udzielają eksperci programu edukacyjnego Akcja Ablacja, skierowanego do pacjentów kardiologicznych.

Nowy portal www.akcjaablacja.pl już ruszył.

Zaburzenia rytmu serca to ogromne i wciąż rosnące wyzwanie dla opieki zdrowotnej. Średnia wieku społeczeństwa stale wzrasta, a wiele chorób, w tym między innymi arytmie, to schorzenia występujące częściej wśród osób starszych.

Arytmia – srebrna epidemia

Badanie „Nieinwazyjny Monitoring we Wczesnym Wykrywaniu Migotania Przedsionków” – NOMED-AF, koordynowane przez Śląski Park Technologii Medycznych KARDIO-MED SILESIA, wykazało, że nawet jedna piąta osób powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków.

Arytmia ta jest odpowiedzialna za ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, prowadzącego do kalectwa bądź śmierci, pięciokrotnie większe ryzyko wystąpienia zawału serca i dwa razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. To niezwykle poważne wyzwanie, dlatego kluczowe jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie migotania przedsionków. Równie istotne jest edukowanie dorosłych Polaków, którzy wraz z wiekiem automatycznie znajdą się w podwyższonej grupie ryzyka wystąpienia tej groźnej arytmii – mówi dr hab.n. med. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Wszystko o ablacji

W programie edukacyjnym Akcja Ablacja wiele uwagi poświęcono ablacji jako jednej z wiodących i wciąż rozwijających się metod leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym przede wszystkim podłoża migotania przedsionków.

Ablacja to metoda, która polega na unieszkodliwieniu fragmentów tkanek serca, które odpowiadają za powstawanie arytmii. W czasie zabiegu stosowane są specjalne cewniki – tzw. elektrody ablacyjne. Wykonuje się nimi w sercu aplikacje energii (prąd o częstotliwości radiowej lub niska temperatura) pozwalające na usunięcie arytmii.

To terapia skuteczniejsza w utrzymaniu prawidłowego rytmu zatokowego niż jakakolwiek forma leczenia lekami, mająca niski wskaźnik powikłań, zmniejszająca ryzyko powikłań związanych z migotaniem przedsionków, łagodząca objawy i znacznie poprawiająca jakość życia pacjenta. Co więcej, pomimo kosztów związanych z tą formą leczenia, może to być metoda opłacalna, dzięki zmniejszeniu potrzeby nieplanowanych wizyt lekarskich i ogólnych kosztów opieki zdrowotnej. To bardzo istotne z punktu widzenia polskiego systemu ochrony zdrowia – tłumaczy dr hab. n. med. Oskar Kowalski.

Sercowy GPS

Skuteczność zabiegu ablacji dodatkowo wspierają nowoczesne technologie, zwłaszcza możliwość tworzenia trójwymiarowych map serca. Mapa pozwala zlokalizować arytmię i bezpiecznie zaplanować zabieg ablacji, polegający na usunięciu źródła arytmii. – Nowoczesny system monitorowania 3D jest dla lekarza jak GPS – pozwala nam bezpiecznie poruszać się po sercu i dotrzeć z terapią dokładnie tam, gdzie chcemy – wyjaśnia dr hab. med. Oskar Kowalski.

Czy zabieg ablacji jest bolesny? Jak wygląda znieczulenie? Na te i inne pytania odpowiadają lekarze i pacjenci – ekspercka informacja o terapii jest zweryfikowana o doświadczenia chorych.

Pacjenci często pytają, gdzie najlepiej zgłosić się na ablację. – Na naszej platformie powstała lista ośrodków, w których przeprowadzany jest zabieg ablacji. Lista zawiera dane teleadresowe, co pozwala wyszukać najbliższy ośrodek wykonujący te procedury – mówi Jakub Zawadzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here