Akcja #OtwieraMY rozpoczęta

1090

Bunt przedsiębiorców rozlał się na całą Polskę, informuje gazeta.pl. Od 18 stycznia otwierają się kolejne hotele, puby i restauracje. Pierwsze lokale rozpoczęły działalność już w weekend w  ramach ogólnopolskiej akcji #OtwieraMY. W wielu miejscach pojawiła się policja i sanepid. To jednak nie powstrzymuje przedsiębiorców, a ich bunt zatacza coraz szersze kręgi.. „Stanęliśmy pod ścianą” odpowiadają.

Rośnie liczba przedsiębiorców, którzy zamierzają zignorować rządowe restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Twierdzą, że wprowadzone ograniczenia są bezprawne. Powołują się przy tym na wyroki sądów – m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który stwierdził, że bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej zakazywanie określonej działalności nie ma podstaw.

Już w minionym tygodniu ruszyła oddolna inicjatywa #OtwieraMY. W jej ramach w sieci pojawiła się „interaktywna mapa wolnego biznesu”. W tej chwili w wykazie znajduje się kilkadziesiąt lokali z całej Polski. Są wśród nich przede wszystkim restauracje, ale i kluby, siłownie, kawiarnie. Większość przedsiębiorców deklarowała, że działalność zamierza wznowić w poniedziałek 18 stycznia. Taką deklarację na specjalnej konferencji złożyło m.in. stu właścicieli hoteli z Karpacza.

Otwieramy się! Chcemy jako przedsiębiorcy godnie żyć. Nie potrzebujemy tych wszystkich pieniędzy, które nam obiecują, a których nie ma. Chcemy zarabiać i dać zarobić naszym pracownikom, którzy do dnia dzisiejszego nie mają wypłacanych pieniędzy, ponieważ my też nie mamy im z czego wypłacić. Czekaliśmy spokojnie, ale nasz spokój już się zakończył – mówił właściciel rezydencji „Na skrócie” w Karpaczu, Damian Chrzanowski podczas konferencji prasowej.

Niektórzy nie czekali do poniedziałku i otworzyli biznesy już w weekend. W sobotę z całej Polski napływały doniesienia o hotelach, restauracjach, które wznowiły działalność. Z informacji przekazanych przez pomysłodawców akcji #OtwieraMY wynika, że do inicjatywy dołączyły lokale z Warszawy, Olsztyna, Gdyni, Szczecina, Łodzi, Płocka, Zakopanego czy też Gliwic.

W Toruniu w sobotę punktualnie o godzinie 11:00 otworzyła się restauracja Smaki Indii, a na miejscu pojawiło się ok. 20 klientów. „Nasza sytuacja wygląda tak, że nie dostaliśmy żadnej pomocy od państwa. Nie dostaliśmy żadnych środków z pierwszej tarczy i nie dostaniemy też z drugiej. Stanęliśmy pod ścianą. Mieliśmy wybór: albo zamykamy się na zawsze i tracimy wszystko, co tutaj włożyliśmy i zostajemy z zadłużeniem, albo otwieramy i próbujemy zarobić” – powiedziała Agnieszka Czyż ze Smaków Indii, cytowana przez PAP.

W niektórych miejscach interweniowała policja i sanepid. Służby pojawiły się m.in. w jednym z pubów w Gorzowie Wielkopolskim. Obecni na miejscu funkcjonariusze stwierdzili, że właściciel lokalu złamał obostrzenia i zapowiedzieli skierowanie wniosku do sądu. Również w sobotę otwarta została karczma Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej, która sygnowana jest nazwiskiem Magdy Gessler. Znana restauratorka odcięła się jednak od decyzji o otwarciu lokalu.

„Ja jako Magda Gessler dowiedziałam się o tej decyzji z Toronto. Nikt mnie nie pytał o moją opinię w temacie otwierania restauracji. Nie zgadzam się z postanowieniem Łukasza Zadylaka franczyzobiorcy Schroniska Smaków prowadzonego przez spółkę Tatry Wysokie. Jest to jeszcze jedna jego samowola. Wszystkie decyzje biznesowe należą do Pana Zadylaka i to on za nie odpowiada. To jest duża restauracja ma ponad 300 miejsc siedzących ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Ja się pod tym nie podpisuje” – napisała na Facebooku.

W sobotę w Schronisku Smaków pojawił się sanepid i policja, która legitymowała także klientów lokalu. Powód? Niezasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Zakaz nałożony na restauracje jest nielegalny. Ograniczenia działalności gospodarczej mogą być nałożone tylko w drodze ustawy, stanu wyjątkowego, stanu wojennego lub stanu klęski żywiołowej. Żadnego z nich w Polsce nie nałożono  – tłumaczyła Kamila Sakałus ze Schroniska Smaków, cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Do działań wielu polskich przedsiębiorców na sobotniej konferencji odniósł się Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków. Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni przedłużającą się pandemią i lockdownem. Nie ma chyba w Polsce rodziny i osoby, która by nie cierpiała ze względu na pandemię i kryzys nią wywołany – nie tylko gospodarczy, ale społeczny – tłumaczył Michał Dworczyk.

Szef małopolskiego sanepidu, Jarosław Foremny, nie ma natomiast wątpliwości, że na dłuższą metę trudno będzie zapanować nad „buntem”. – To pospolite restauratorskie nieposłuszeństwo i my tego nie opanujemy. Jest to walka z wiatrakami – tłumaczył w rozmowie z serwisem lovekrakow.pl.

Nie powstrzyma się już przedsiębiorców przed otwieraniem swoich biznesów. W przeciwnym razie grozi im bankructwo, a pracownikom bezrobocie.

Gazeta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here