Aktorzy w nowej odsłonie

859

Puste teatry, zamknięte ośrodki kultury, a aktorzy teatralni zamiast być na scenie, odnajdują swoje miejsce przed kamerami. Czy to już koniec sztuki na scenie?

W erze pandemii koronawirusa większość ludzi musi przystosować się do nowej metody pracy. Stacjonarne posady zostają zastąpione pracą zdalną. Również aktorzy teatralni nie mogą pracować w swoim naturalnym środowisku. Czy taki obrót spraw oznacza koniec spektakli oraz widowisk? Czy aktorstwo będzie opierać się jedynie na pracy na planach filmowych?

Bernard Bania, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, zabiera głos w tej sprawie: ,,Nie przestajemy pracować. Przenosimy się z próbami na komunikatory online”. W obecnym okresie tylko taka forma prób może okazać się bezpieczna. Aktorzy ćwiczą sceny przed kamerkami internetowymi, aby przedstawienia były gotowe, gdy już pandemia zostanie opanowana, a rząd zezwoli na otwarcie teatrów.

Artyści również starają się dbać o rozwój kultury w obecnym czasie. Udostępniają spektakle w formie online, nagrywają filmiki w domu oraz angażują się w czytanie książek i poezji. Akcje mają na celu promowanie kultury oraz wspieranie postawy społecznej #zostańwdomu.

Autor: Marta Zapert, studentka dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here