Alchemium – magia chemii jutra

1182

Zakończyła się budowa pierwszego z trzech budynków kompleksu Alchemium Politechniki Łódzkiej. W ramach inwestycji za blisko 65 mln zł uczelnia zyskała m.in. centrum konferencyjno-dydaktyczne z przestrzenią wystawienniczą oraz aulę na 500 miejsc, w której mają odbywać się najważniejsze uroczystości uczelni. Zastąpi ona wysłużone audytorium im. Sołtana, które dotychczas pełniło taką funkcję.

Pierwszym z wydarzeń w nowym miejscu będzie zaplanowane na 17 września i towarzyszące uroczystemu otwarciu Alchemium nadanie auli imienia prof. Tadeusza Paryjczaka, który w przeszłości kierował Wydziałem Chemicznym PŁ. Odsłonięta zostanie też tablica pamiątkowa poświęconą pamięci profesora.

– Cały kompleks rozpoczętej dwa lata temu budowy „Alchemium – magia chemii jutra”, podzielonej na dwa etapy, będzie miał powierzchnię 27 tys. m kw. To zapewni pracownikom, doktorantom i studentom wydziału nowoczesne warunki do pracy, prowadzenia badań i procesu kształcenia na miarę współczesnych i przyszłych wyzwań dotyczących rozwoju nauk chemicznych” – podkreśliła dziekan wydziału prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik. – Zakończony pierwszy etap inwestycji kosztował ok. 64,8 mln zł. Na jej realizację PŁ otrzymała dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 47,5 mln.

W drugim etapie, do 2024 roku mają powstać dwa budynki, w których znajdą się laboratoria chemiczne oraz naukowe. Całość stanowić będzie kompleks trzech budynków o wysokości pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej. Cała inwestycja ma kosztować 113 mln zł, z czego 97,5 mln zł pozyskano z MNiSW. W Politechnice Łódzkiej na 60 kierunkach kształci się ponad 12 tys. studentów. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia ma przyjąć ponad 5 tys. studentów. W semestrze zimowym zajęcia mają odbywać się w trybie mieszanym – w murach uczelni zaplanowano wykłady i ćwiczenia w grupach do 30 osób, zajęcia laboratoryjne oraz egzaminy, pozostałe zajęcia będą prowadzone w formie zdalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here