Alea iacta est – będą zawody szkolne OWT

1670

Kości zostały rzucone, czyli w piątek 23 października, mimo sytuacji epidemiologicznej która dezorganizuje nasze życie w wielu różnych wymiarach, odbędą się zawody I stopnia (eliminacje szkolne) XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej. Taką decyzję jednomyślnie podjął obradujący 21 bm. w trybie zdalnym pod przewodnictwem prof. Stanisława Wincenciaka, prorektora Politechniki Warszawskiej w minionej kadencji,  Komitet Główny OWT.

Argumentem przemawiającym z podjęciem takiej, mimo wielu zastrzeżeń, decyzji było to, że już w zeszłym roku, ubiegłoroczne zawody szkolne XLVI edycji Olimpiady, zostały przeprowadzone na platformie elektronicznej. Platformę przygotowała spółka NOT Informatyka. A, że organizatorem Olimpiady jest FSNT-NOT, a prezes Spółki – mgr inż. Kamil Wójcik jest także wiceprezesem FSNT-NOT, to implementacja systemu i przygotowania do przeprowadzenia zawodów w trudniejszych obecnie warunkach, niż rok temu (w roku bieżącym większość szkół pracuje zdalnie i uczniowie mają z nauczycielami kontakt jedynie za pośrednictwem mediów elektronicznych).

Po przedstawieniu zasad przeprowadzenia zawodów, a także ich zawartości merytorycznej, członkowie Komitetu Głównego OWT stwierdzili, że choć oczywiście wyjątki mogą potwierdzić regułę, to nie powinno być problemu z samodzielnością prac i odpowiedzi. Każdy z zalogowanych w odpowiednim czasie uczniów będzie miał do rozwiązania 15 pytań testowych oraz 3 spośród 6 zadań wymagających przeliczeń.

Do udziału w tegorocznej edycji OWT już zgłosiło się 237 szkół, gdzie nauczycielom –  opiekunom zawodników, przekazano odpowiednie kody dostępu do logowania się do udziału ich podopiecznych w zawodach. Zważywszy zaś, że platforma elektroniczna jest sformułowana w aplikacji pozwalającej na natychmiastową ocenę prac, wyniki zawodów będą znane zaraz po ich zakończeniu.

Organizatorzy mają też nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna na początku przyszłego roku pozwoli na rozegranie kolejnych eliminacji okręgowych i ogólnopolskich tak, aby jeszcze przed rozpoczęciem egzaminów dojrzałości, możliwe było wyłonienie laureatów XLVII edycji OWT.

Janusz M. Kowalski
członek KG OWT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here