Alert RCB w sprawie zanieczyszczenia rzeki Ner

672

Do powiatu poddębickiego i łęczyckiego w woj. Łódzkim w którym wyławiane są śnięte ryby w rzece, dołączył też powiat kolski w Wielkopolsce. Mieszkańcy tych terenów otrzymali komunikat z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o zanieczyszczonej wodzie w Nerze. Do rzeki nie wolna wchodzić ani z niej korzystać. Nie wolno też łowić ryb, ani ich spożywać.

Ner jest największą rzeką w Łodzi, gdzie zaczyna swój bieg, płynie przez województwo łódzkie i wielkopolskie do środowej Warty na odcinku 134 km.

W sobotę na granicy powiatu poddębickiego i łęczyckiego znaleziono znaczną ilość martwych ryb. Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wydał natomiast zakaz wędkowania na tym terenie na okres dwóch tygodni, a wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał w tej sprawie posiedzenie sztabu kryzysowego. To samo zrobił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem policji, przedstawicieli Wód Polskich, i służb sanitarno-weterynaryjnych.

Jeszcze nie wiadomo co zabiło ryby w rzece. W niedzielę strażacy przekazali służbom weterynaryjnym już drugą próbkę martwych zwierząt do badań, natomiast najwcześniej we wtorek mają być znane wyniki badań biochemicznych wody z Neru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here