ALK z rekomendacjami dla korzystania z ChatGPT

626

Miliony użytkowników na świecie testują potencjał i ograniczenia ChatGPT do pisania maili, wierszy, a nawet tworzenia całych rozpraw naukowych. Oparty na sztucznej inteligencji generator tekstu jest dziś w stanie napisać pracę albo opracować odpowiedzi na pytania egzaminacyjne. Nic dziwnego, że podejście do technologii tej generacji jest poruszane i dyskutowane zarówno w środowisku biznesowym, jak i w przestrzeniach uczelni.

Akademia Leona Koźmińskiego opublikowała swoje rekomendacje związane z ChatGPT oraz innymi generatorami tekstu, wideo, obrazu czy dźwięku. Tym samym uczelnia pokazuje, że jest świadoma tempa rozwoju nowoczesnych technologii i ich wpływu, również na system edukacji.

Mamy świadomość, że narzędzia tego rodzaju są dostępne i zostaną z nami, zmieniając m.in. sposób zdobywania informacji – podkreśla prof. Grzegorz Mazurek, rektor ALK. – Przyszłość należy do ludzi, którzy potrafią odpowiedzialnie korzystać ze zdobyczy technologii i myślą krytycznie. Opracowane przez nas rekomendacje uwzględniają zarówno pozytywny wpływ technologii na rozwój kompetencji, jak i konieczność reagowania na potencjalne nadużycia – dodaje.

Podstawą rekomendacji Akademii Leona Koźmińskiego jest założenie, iż wykorzystanie generatorów, takich jak ChatGPT, musi być oparte na uczciwości i transparentności. Koniecznością jest dokładne oznaczanie miejsc, gdzie generatory posłużyły za wsparcie.

Praktyczne rekomendacje

Akademia Leona Koźmińskiego podkreśla świadomość wzrastających narzędzi cyfrowych i możliwości ich wykorzystania w celu rozwijania kompetencji studentek i studentów, wspierania ich rozwoju, kształtowania refleksyjnej postawy. Uwzględnia twórcze wykorzystanie technologii podczas zajęć dydaktycznych, wskazując jednocześnie na zagrożenia i konieczność reagowania na potencjalne nadużycia.

Uczelniane rekomendacje w zakresie ChatGPT są niezwykle ważne z etycznego punktu widzenia. Z jednej strony mają pomóc w zapewnieniu, że narzędzie wykorzystywane jest w zgodzie z najlepszymi praktykami, z drugiej natomiast – określić granice – tłumaczy prof. Aleksandra Przegalińska, prorektor ds. współpracy z zagranicą w ALK.

W swoich rekomendacjach uczelnia kładzie nacisk na samodzielne prace studentek i studentów oraz zwiększanie świadomości potencjalnych zagrożeń, związanych z wykorzystaniem generatorów oraz możliwości popełniania przez nie błędów. Obok elementów dotyczących użyteczności narzędzia, wskazane zostały więc ograniczenia w zakresie wyszukiwania informacji i ich wiarygodności. Podkreślono, że odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję mogą być trudne do zweryfikowania, podczas kiedy sprawdzenie zebranych informacji jest niezbędne, aby posiłkować się nimi w kontekście naukowym.

Więcej na Forum Akademickim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here