Altamira

1726

Nienawidzę jaskini! Żałuję, że ją znalazłam!– mówi Maria, 9-letnia córka archeologa.  Don de Sautuola razem córką odkrywa jaskinię, niestety nie przynosi mu to sławy i pieniędzy, lecz wiele nieprzyjemności.

Hugh Hudson to wybitny angielski reżyser, który zadebiutował już w 1981 roku kinowym długometrażowym dramatem Rydwany ognia. Film zdobył cztery Oscary. Hudson był również nominowany do tej nagrody nominowany.

Tytułowa Altamira, to jaskinia położona w górach w prowincji Santander w Hiszpanii. Jej ściany i sklepienie pokrywają ryty i barwne malowidła przedstawiające sceny z życia zwierząt. Ich powstanie datuje się na okres paleolitu.

Główną postacią filmu jest Marcelino Sanz de Sautuola, grany przez Antonio Banderasa. Towarzyszy mu żona Conchita, w której postać wcieliła się aktorka pochodzenia irańskiego Golshifteh Farahani.

 Ważną postacią w filmie jest ich 9-letnia córka Maria. Rolę tę zagrała Allegra Allen. Postaci te tworzą zamożną, religijną, szczęśliwą rodzinę zamieszkującą okazały dom położony w rozległym parku, wypełniony muzyką, dziecięcymi zabawami, atmosferą wzajemnego zaufania i szacunkiem dla wiedzy ojca.

Latem 1879 roku Don de Sautuola – miejscowy archeolog-amator – wraz ze swoją córką, odwiedził pobliską jaskinię, do której nikt dotąd nie wchodził. Ojciec zajął się badaniem śladów a córka z latarnią w rękach zwiedzała jaskinię. Nagle dziecko zawołało: „Tato, patrz, byki!” Dziewczynka dostrzegła rysunki naskalne wykonane na ścianach i stropie jaskini.

Sautuola uznał, że malowidła te wykonano w paleolicie, czyli liczą około 10 tysięcy lat. Był świadom ogromnej wartości naukowej tegoż odkrycia więc śpiesznie opublikował tę informację w książce.

Niestety, ówczesne autorytety naukowe i religijne opowiedziały się przeciwko autentyczności odkrycia, gdyż kłóciło się ono z chronologią stworzenia człowieka według doktryny religii chrześcijańskiej. Sautuola został oskarżony jakoby sfingował wszystko.

Konflikty podobne tym sprzed ponad wieku toczą się również dziś. Łatwo dostrzec, że w wielu punktach współczesnego świata iskrzy, a iskry te stają się zarzewiem konfliktów. Nawet, jeśli nie dotyczy to nas bezpośrednio, to trudno pozostać obojętnym. Bardzo dobry film, który wszystkim polecam.

Autorka: Sylwia Rogala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here