Amerykanie hojnie dzielą się pieniędzmi z potrzebującymi

877

Żyjemy w świecie, który zmaga się z wieloma wyzwaniami. Niestety, pomimo intensywnych wysiłków większości problemów nie udaje się  rozwiązać, a  wciąż pojawiają się nowe. Od kilku dekad podejmowane są próby przeciwdziałania globalnym skutkom zmian klimatycznych, ale ich skuteczność jest nadal niewielka. Brakuje ogólnoświatowej strategii i środków.

Każda pomoc i wsparcie finansowe daje jednak nadzieje na złagodzenie groźnych konsekwencji. Uważany za najbogatszego człowieka świata – Jeff Bezos, twórca Amazona postanowił przekazać na walkę ze zmianami klimatu 10 mld dolarów.

Amazon jest jedną z największych sieci handlowych na świecie. Firma prowadzi największy sklep internetowy, rozwija też nowoczesne, samoobsługowe sklepy stacjonarne Amazon GO.

Majątek Jeffa Bezosa oceniany jest na ponad 130 miliardów dolarów. Darowizna stanowi około 8 proc. jego fortuny. Pieniądze, za pośrednictwem specjalnego funduszu, mają być przeznaczone między innymi na badania naukowe i działalność aktywistów.

„Chcę współpracować z innymi partnerami, zarówno w intensyfikowaniu znanych już jak i w poszukiwaniu nowych sposobów walki z dewastującym wpływem zmian klimatycznych na tej planecie, którą wszyscy zamieszkujemy” – napisał Bezos na Instagramie. Dodał, że dystrybucja pieniędzy, za pośrednictwem funduszu Bezos Earth Fund, rozpocznie się latem.

Bezos podkreślił, że walka ze zmianami klimatu będzie wymagać współdziałania wielkich koncernów, małych firm, państw narodowych, organizacji międzynarodowych a także pojedynczych ludzi.

W ubiegłym roku Bezos zapowiedział, że Amazon, gigant detalicznej sprzedaży internetowej, stanie się neutralny pod względem emisji związków węgla do atmosfery do roku 2040. Firma ma między innymi zakupić 100 tysięcy elektrycznych pojazdów dostawczych.

Walka ze zmianami klimatu na świecie stała się w ostatnich latach popularna wśród amerykańskich miliarderów. Wcześniej przeznaczenie poważnych sum na ten cel zdeklarowali między innymi szef Microsoftu Bill Gates, nowojorski miliarder, biznesmen i polityk Michael Bloomberg oraz magnat giełdowy Tom Steyer.

Filantropem może zostać każdy, kto decyduje się podzielić z innymi swoimi pieniędzmi, czasem, wiedzą lub kontaktami. Według Giving USA w roku 2018 Amerykanie przekazali na cele społeczne aż 427 miliardów USD (ok. 370 miliardów euro), z czego aż 68 proc. darowizn pochodziło od darczyńców indywidualnych. Jest to kwota prawie o 50 proc. wyższa niż środki, którymi dysponują rządy wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. (info)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here