Amerykańska nagroda dla prof. Adama Maciejewskiego

1269

Wybitny specjalista chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej z Instytutu Onkologii w Gliwicach otrzymał nagrodę Godina. Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM) przyznało prof. Adamowi Maciejewskiemu nagrodę za najlepszą operację 2019 roku. Gremium wybrało polskiego specjalistę spośród kilkuset zgłoszonych kandydatów. Wyróżnienie to jest też docenieniem całego dorobku zawodowego prof. Maciejewskiego – pierwszego lekarza z Polski, który otrzymał nagrodę Godina. Jej patron to „ojciec” chirurgii rekonstrukcyjnej.

Prof. Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Instytucie Onkologii w Gliwicach, został doceniony za przeprowadzoną w ubiegłym roku operację 6-letniego Tymka. Chłopiec, mając 13 miesięcy, połknął granulki do udrażniania rur, w efekcie czego nastąpiła u niego martwica m.in. tchawicy, gardła i przełyku. Zespół gliwickiego szpitala przeprowadził u niego operację rekonstrukcji narządów szyi, z jednoczasowym przeszczepem szpiku. Był to pierwszy tego typu zabieg wykonany na świecie.

– To ogromny zaszczyt i przyjemność być wyróżnionym przez grono chirurgów rekonstrukcyjnych, mikronaczyniowych towarzystwa, którego zjazd właśnie się odbywa – powiedział w rozmowie z TVN24 prof. Maciejewski. – Ta nagroda pozwoli mi być ambasadorem przez kolejny rok tego towarzystwa i odwiedzać najbardziej prestiżowe ośrodki na świecie – dodał.

W 2015 roku prof. Adam Maciejewski wykonał także pierwszy na świecie złożony przeszczep narządów szyi u 37-letniego mężczyzny, za który trzy lata temu otrzymał „Medycznego Oscara”. Wcześniej doceniono przeszczep twarzy ze wskazań życiowych, wykonany przez jego zespół u 33-letniego pacjenta po wypadku w pracy, również pionierski w skali międzynarodowej . radioem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here