Amerykański patent dla Mikołaja Tomulewicza wynalazcy z WSMed i jego walidacja w Europie

1524

Założyciel i kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku uzyskał w połowie lipca br. amerykański patent (US 10213469 B2), wydany przez United States Patent and Trademark Office (USPTO) na preparat ziołowy przyspieszający gojenie się ran i stanów zapalnych skóry, zwłaszcza do leczenia opryszczki i trądziku oraz jego zastosowanie.  Wynalazca Mikołaj Tomulewicz interesował się od dłuższego czasu niezwykłymi właściwościami żyjącej dziko byliny – miodownika melisowatego, która została poddana serii badań naukowych, prowadzonych w nowoczesnych laboratoriach uczelni.

Po upływie 2,5 roku od dokonania zgłoszenia, USPTO nie miało wątpliwości, że ziołowy preparat zasługuje na amerykańską ochronę patentową. Wynalazek objęty jest również ochroną patentową w Singapurze, Ukrainie oraz walidowany w 12 krajach Europy.

– Roślina od wielu pokoleń wykorzystywana była w medycynie ludowej jako środek przeciwskurczowy, poprawiający trawienie i przeciwlękowy – wyjaśnia  wynalazca Mikołaj Tomulewicz. – Stosowano ją przy stanach zapalnych oczu  i bezsenności, a także na ból gardła i kaszel. Z przekazów ludowych wiadomo było, że doskonale goi również stany zapalne skóry i rany różnego pochodzenia. Postanowiliśmy ją gruntownie przebadać w założonej przeze mnie  w 2003 roku  Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku, w której kształcimy rocznie ponad 900 studentów na kierunkach: pielęgniarstwa, kosmetologii, fizjoterapii i ratownictwa medycznego. Badania wykazały, że wyciąg z miodownika melisowatego (Melittis melissophylum) zawiera szereg substancji biologicznie aktywnych takich jak: garbniki, polifenole flawonoidy, związki aminowe oraz substancje goryczkowe i sole mineralne. Postanowiliśmy zawalczyć o amerykański patent i te starania się powiodły. Mamy już hydrożelowy preparat zawierający wyciąg z miodownika melisowatego i teraz czekamy na zakończenie badań klinicznych.

Hydrożelowy preparat z miodownika melisowatego dorównuje preparatom farmakologicznym o właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych, wykazuje spotęgowane działanie lecznicze, prowadząc do szybkiego samooczyszczenia się  ran skóry z przerwanej autonomicznie ciągłości jej warstw zewnętrznych lub głębszych tkanek i prowadzi do całkowitego wygojenia. Wykazuje działanie kojące i przyspiesza leczenie owrzodzeń oraz opryszczki, wywołanej wirusem HSV.

Powierzchniowe stany zapalne skóry stanowią bardzo poważny problem pielęgnacyjny. Niewłaściwie leczone mogą prowadzić do groźnych infekcji. Proces gojenia jest bolesny, często ogranicza mobilność i obniża jakość życia chorego. Opatentowany preparat ziołowy posiada porównywalne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne z farmakologicznymi. Efekt terapeutyczny prowadzi do szybkiego, samooczyszczenia się infekcji skórnej do całkowitego wyleczenia bez skutków ubocznych.

Preparaty ziołowe mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetologii i medycynie konwencjonalnej. Posiadają szczególne właściwości, wynikające z obecności substancji biologicznie czynnych, które działają na skórę po ich zastosowaniu. 

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here