Anna Masek laureatką tytułu „Srebrny Inżynier”

894

Plebiscyt  Przeglądu Technicznego o tytuł Złotego Inżyniera promuje postaci ze świata techniki odgrywające znaczącą rolę w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. W jego 28. edycji tytuł Srebrnego Inżyniera otrzymała chemiczka prof. dr hab. inż. Anna Masek, z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej. Prof. dr hab. inż. Anna Masek, otrzymała tytuł w kategorii inżynieria materiałowa.

Laureatka z PŁ kieruje unikatowym w Polsce laboratorium do starzenia polimerów. Jest liderem zespołu, który m.in. opracował biodegradowalne kompozyty polimerowe otrzymywane z surowców odnawialnych. Jest to rozwiązanie niezwykle istotne, proekologiczne i chroniące nasze ekosystemy.

– Moje badania skupione są na wytwarzaniu w pełni naturalnych biomateriałów polimerowych, które mogą być alternatywą dla syntetycznych i niedegradowanych polimerów. Zielone materiały powstają z surowców  roślinnych np. słomki do napojów, opakowania do żywności, krzesła, zabawki. Można je wytwarzać z kukurydzy, biomasy odpadowej, skrobi termoplastycznej, polilaktydu, czyli kwasu mlekowego -wyjaśnia prof. Anna Masek, laureatka tytułu Srebrny Inżynier.

Zielone polimery mogą z powodzeniem zastąpić polipropylen i polietylen, ponieważ cechuje je sztywność, transparentność i termoplastyczność. Są w stu procentach biodegradowalne i są najlepszym  rozwiązaniem dla współczesnych problemów gospodarki odpadami.  

Wynalazki opracowane przez prof. Masek, specjalistkę w zakresie technologii polimerów były już wielokrotnie nagradzane. Otrzymała nagrodę główną na IX Światowym Konkurs Wynalazków Chemicznych. Technologia opracowana w jej zespole została doceniona w XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, a także otrzymała prestiżową nagrodę „Łódzkie Eureka. 

Prof. Anna Masek jest kierownikiem i opiekunem naukowy wielu projektów badawczych finansowanych z MNSzW, NCBR oraz członkiem zespołów badawczych projektów. Laureatka posiada znaczące doświadczenie w zakresie krajowej i zagranicznej współpracy z dużymi przedsiębiorstwami z branży budowalnej i kompozytów polimerowych, w szczególności dotyczących opakowań.

Laureatka tytułu „Srebrny Inżynier” ochronę środowiska traktuje jako jedno z najważniejszych wyzwań dla współczesnej cywilizacji i wyznaje – Moja ekologiczna działalność nie kończy się tylko na życiu zawodowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here