Apel do rządu o działania osłonowe dla przemysłu farmaceutycznego

818

Krajowi Producenci Leków apelują do rządu o włączenie przemysłu farmaceutycznego w system rozwiązań osłonowych mających ograniczyć skutki epidemii koronawirusa w Polsce. Rozwiązaniem, które można wdrożyć natychmiast jako dodatkowy element „tarczy antykryzysowej” jest Refundacyjny Tryb Rozwojowy PLUS (RTR PLUS).  Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego zwraca uwagę na konieczność podjęcia szybkich działań w tym zakresie, żeby utrzymać ciągłość produkcji i zachować dotychczasowe ceny leków.

„Chcielibyśmy zapewnić, że wszyscy krajowi producenci – zarówno Spółka Skarbu Państwa, jak i prywatne podmioty farmaceutyczne – traktują polski rynek priorytetowo i dzięki współpracy z Rządem są w stanie reagować szybko na bieżące wyzwania związane z epidemią koronawirusa” – czytamy w liście skierowanym do premiera.  

„Przykładem ostatnich dni jest rozpoczęcie wytwarzania na potrzeby kraju płynu do dezynfekcji przez Polfę Tarchomin oraz zintensyfikowana produkcja leku zarejestrowanego w leczeniu COVID-19 przez Adamed (zakład pracuje w trybie trzyzmianowym). Firma ta zabezpieczyła cały dotychczasowy zapas na potrzeby pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV2, a także na prośbę Ministerstwa Zdrowia   podjęła się dostarczenia leku z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali w całej Polsce, by jak najszybciej trafił do pacjentów. Największy krajowy wytwórca leków Polpharma pracuje na 100 proc. swoich możliwości. Firma podjęła też decyzję o zwiększeniu produkcji leków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym i posiada niezbędne surowce, aby temu sprostać”.

Przypominając o pogarszających się warunkach działania branży, producenci zadeklarowali pomoc w produkcji i dostawie leków niezbędnych w walce z COVID-19, licząc jednocześnie na włączenie przemysłu farmaceutycznego w system rozwiązań osłonowych.

„W naszym przekonaniu rozwiązaniem, które można wdrożyć natychmiast jako dodatkowy element „tarczy antykryzysowej” jest Refundacyjny Tryb Rozwojowy PLUS (RTR PLUS)” – sugerują autorzy listu do premiera. „Nad jego założeniami pracowaliśmy w ostatnim czasie wraz z Ministerstwem Zdrowia.  W pierwszym kroku RTR PLUS zapewni działającym w Polsce producentom leków niezbędną stabilizację. W kolejnym – zdecydowanie zwiększy nasze możliwości inwestycyjne i rozwojowe. Końcem drogi, którą zapoczątkuje wprowadzenie RTR Plus, będzie zbudowanie pełnej suwerenności lekowej Polski i uczynienie z branży farmaceutycznej potężnego koła zamachowego polskiej gospodarki..”,

Dzięki wysokim nakładom inwestycyjnym krajowy przemysł farmaceutyczny jest w europejskiej czołówce pod względem nowoczesności bazy wytwórczej i dostarcza na polski rynek co drugi kupowany w naszych aptekach lek. Aby tego potencjału nie zmarnować w tej trudnej dla Polski sytuacji  niezbędne są działania osłonowe dla sektora farmaceutycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here