APEL LEKARZY POLSKICH DO MINISTRA ZDROWIA

1409

Środowisko lekarskie apeluje do ministra zdrowia, lekarza i humanisty o natychmiastowe zablokowanie prac nad wyborami w trakcie epidemii. Tylko wprowadzenie stanu klęski żywiołowej przez rząd, może zapobiec niezwykle groźnym konsekwencjom dla społeczeństwa.

Lekarze napisali w apelu skierowanym do ministra zdrowia: Od tygodni walczymy w tragicznie trudnych warunkach, pozbawieni podstawowych środków ochrony, na pierwszej linii z SARS-COVID-19.

Już dziś rosnąca liczba chorych lekarzy w Polsce jest sytuacją, która naraża nas na powtórzenie scenariusza włoskiego czy hiszpańskiego. Wiemy, że część z nas zapłaci za tę walkę najwyższą cenę, jednak co dzień wstajemy, aby nieść pomoc naszym chorym.

W naszej grupie są osoby o wszystkich barwach i sympatiach politycznych, jednak, kiedy zakładamy kitel i maseczkę (jeśli ją mamy) – jesteśmy po prostu lekarzami. W atmosferze politycznej rywalizacji nie jest możliwe skupienie się na tym, co dziś powinno być najważniejszym celem nas wszystkich jako społeczeństwa – zapewnienie opieki 38 milionom Polaków.

Pan – jako Minister Zdrowia i lekarz, jest za zdrowie naszego narodu bezpośrednio odpowiedzialny, co oznacza podjęcie najtrudniejszych decyzji, by zatrzymać rozprzestrzenianiu się pandemii. Znając podstępność i okrucieństwo COVID-19, APELUJEMY o przesunięcie wyborów prezydenckich przewidzianych na 10 maja.

Wybory te stanowią ogromne zagrożenie w skali całego narodu, co pokazały tragiczne doświadczenia Francuzów – kiedy to piszemy władze francuskie ze względu na olbrzymi przyrost zarażonych, transportują swoich chorych do innych krajów, min. do Niemiec. Polski system opieki zdrowotnej był zaniedbywany przez dekady, nie jesteśmy w stanie równać się z systemami Francji czy Włoch – a jednak tam te systemy stały się niewydolne w konfrontacji z COVID 19.

Wybory będą wymagały ogromnej liczby środków zapobiegawczych: maseczek, środków dezynfekcyjnych, rękawiczek dla 300 tysięcy osób obsługujących komisje wyborcze oraz dla głosujących – których brakuje już teraz, a których zużycie będzie ogromnym marnotrawstwem wobec potrzeb szpitali.

Polonia będzie pozbawiona możliwości głosowania, ponieważ większość rządów wprowadziła surowe restrykcje przemieszczania się i organizowania zgromadzeń. W ślad za przysięgą Hipokratesa, która obliguje nas do stawiania zdrowia i życia pacjentów ponad wszystko – błagamy, prosimy i żądamy, aby przełożyć wybory prezydenckie.

LEKARZE POLSCY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here