Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich rozpoczyna akcję pomocy dla lekarzy w Kamerunie, którzy nie mają czym leczyć pacjentów z chorobami oczu. Najbardziej poszkodowane są dzieci z wrodzoną zaćmą, narażone na bezpowrotną utratę wzroku. Okulistom brakuje sprzętu, leków, materiałów opatrunkowych i narzędzi chirurgicznych do przeprowadzania zabiegów.
– O takie wsparcie zwróciła się do nas dr Asanga Heidi Nung okulistka z Kamerunu, która ratując dzieciom wzrok przeprowadza operacje bez odpowiedniego do tego sprzętu, bo go nie posiada. – mówi prof. Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich i szef Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Ryzyko powikłań po takich zabiegach jest duże, zwłaszcza jeśli nie korzysta się z mikroskopu, ale bez interwencji chirurgicznej byłoby jeszcze gorzej. Korekcja zaćmy wrodzonej polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu sztucznej. Nieleczone schorzenie prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.
W najtrudniejszej sytuacji są dzieci z poważnymi wadami wzroku, mieszkające w wioskach, gdzie nie ma żadnej pomocy. Dr Asanga Heidi Nung we własnym zakresie tworzy Klinikę Oka, ale do skuteczności jej działania niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Nie musi być nowy, bardzo przydatny będzie nawet taki, który jest wycofywany z użytkowania przez polskie ośrodki okulistyczne.
– Apelujemy nie tylko do naszych członków, ale do całego środowiska okulistycznego o zbiórkę takiego sprzętu, narzędzi chirurgicznych, soczewek wewnątrzgałkowych, materiałów opatrunkowych i leków, które przekażemy do kameruńskiego ośrodka – zachęca prof. Robert Rejdak. – Możemy też zbierać okulary, które lekarka dobierze na miejscu do potrzeb swoich pacjentów w różnym wieku. Zwracamy się też z prośbą do firm farmaceutycznych o leki, niezbędne w terapiach okulistycznych. Nasz solidarny gest pomoże w ratowaniu widzenia wielu kameruńskim dzieciom i dorosłym. Nie ma bowiem nic gorszego jak utrata wzroku przez osoby, którym możemy dzięki naszej zbiórce skutecznie pomóc.
W akcji zbierania sprzętu i leków SCOP ma bardzo dobre doświadczenia, ponieważ niemal od początku bestialskiej agresji Rosji na Ukrainę niesie wszechstronną pomoc ukraińskim okulistom. (JC)
Szczegóły dotyczące zbiórki dostępne są na stronie i Biurze SCOP biuro@scop.org.pl