Aquaparki i baseny nie zwiększają ryzyka covidowego

1150

Rzecznik MŚP apeluje o otwarcie aquaparków i basenów. Reprezentujące ok. 130 aquaparków i ponad 730 pływalni nowopowstałe Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie opracowało protokoły sanitarne umożliwiające częściowe otwarcie obiektów. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz wystąpił do właściwych organów państwa o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Stowarzyszenie wniosło również o powołanie w trybie pilnym międzyresortowej grupy roboczej odpowiedzialnej za wypracowanie rozwiązań problemów tej branży.

Do biura rzecznika MŚP Adama Abramowicza  wpłynęły propozycje protokołów sanitarnych dla podmiotów z branży basenowej (aquaparki, pływalnie, termy i saunaria) wraz z postulatami zmian odpowiednich przepisów w zakresie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zostały one opracowane przez nowopowstałe Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, reprezentujące ok. 130 aquaparków i ponad 730 pływalni, które wniosło również o powołanie w trybie pilnym międzyresortowej grupy roboczej odpowiedzialnej za wypracowanie rozwiązań problemów tej branży.

Dlatego rzecznik MŚP Adam Abramowicz wystąpił do ministra zdrowia dra Adama Niedzielskiego, głównego inspektora sanitarnego Krzysztofa Saczka oraz dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorza Juszczyka o ustosunkowanie się do tych wniosków i postulatów.

W ocenie rzecznika MŚP, istnieje już dostatecznie dużo opracowań i ekspertyz świadczących o tym, że otwarcie obiektów basenowych nie będzie zwiększało ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa i choroby COVID-19. Przykładowo, już w opinii z 4 maja 2020 r., dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wyjaśnił, że „liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji.

Ponadto, rzecznik wskazuje, że WHO opublikowało wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia, w których jest także nawiązanie do pływania. Narodowy Fundusz Zdrowia także zachęca „do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie”.

propertynews.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here