Architektura terapeutyczna pomaga w procesie leczenia

1961

Obiekty  otwockiego Centrum Origin Polska, zatopione w zieleni sosnowego lasu, zaprojektowane zostały zgodnie ze wszystkimi zasadami architektury terapeutycznej. Przyjazne otoczenie sprzyja holistycznej opiece i rewalidacji osób z demencją, chorobą Alzheimera, Parkinsona, SM,  po udarach, a także wymagających  specjalistycznej rehabilitacji ortopedycznej. Wygodne pokoje o domowym klimacie, urozmaicona przestrzeń wspólna mająca służyć różnym rodzajom aktywności po zakończeniu zajęć rehabilitacyjnych, miejsca relaksu i bezpośredni kontakt z przyrodą są niezbędne by powrót do pełnego zdrowia był jak najszybszy.

Łącząc skomplikowane wymogi techniczne z ponadstandardową, przyjazną pacjentowi architekturą, centra ORIGIN należą do unikatowych w Polsce. Ich wnętrza w połączeniu z otoczeniem zewnętrznym, miejscami wypoczynku, patiami i tarasami przewyższają pod każdym względem typową przestrzeń wspólną, oferowaną przez inne placówki w Polsce.

Ten modelowy kompleks zaaranżował Krzysztof Jacuński, architekt, a obecnie dyrektor zarządzający Origin Polska, firmy specjalizującej się w rehabilitacji oraz różnorodnych formach opieki  senioralnej.

Krzysztof Jacuński  w sposób szczególny docenia rolę architektury terapeutycznej  w opiece nad przewlekle chorymi i chętnie dzieli się swoimi refleksami:   Wszystkie testy sprawdzające wpływ architektury terapeutycznej na proces leczenia, rehabilitacji i opieki nad przewlekle chorymi, potwierdzają korzyści wynikające z przebywania w estetycznym i  dobrze zaprojektowanym otoczeniu. Osoba chora lub niepełnosprawna bardzo mocno reaguje na środowisko, w jakim przebywa, przy znacznie podwyższonym poziomie stresu. Im bardziej jest ono nieprzyjazne i im większy stres, tym trudniejsze staje się leczenie, a jego wyniki bardziej niepewne. Wtedy z pomocą przychodzi architektura.

Jedną z pierwszych osób doceniających odpowiednie warunki podczas leczenia była Florencje Nightingale, pielęgnująca rannych żołnierzy podczas wojny krymskiej. Zwróciła uwagę na konieczność zapewnienia chorym dziennego światła, kontaktu z naturą, dobrej wentylacji oraz ciszy. W ostatnich latach wielu badawczy potwierdziło jej obserwacje. Takehito Takano napisał szereg prac poświęconych wpływowi środowiska na zdrowie. Szczególnie podkreślił wpływ światła na kondycję i samopoczucie seniorów. W obszernym materiale „Siła natury – psychologiczne benefity natury i światła”, opublikowanym w 2014 przez Uniwersytet Eindhoven, przedstawiono kilkadziesiąt prac badawczych potwierdzających pozytywne   oddziaływanie architektury na zdrowie.

Bardzo ciekawe są też wyniki badań przeprowadzonych w grupie kilkuset osób dotkniętych chorobą Alzheimera. Badacze wybrali kilka ośrodków specjalizujących się w opiece nad chorymi. Zapewniały podobne warunki, jeśli chodzi o kwalifikację personelu, dostęp do lekarzy i dietę, ale były zróżnicowane pod względem jakości środowiska, w jakim przebywają pacjenci.

Ośrodki te podzielono na 3 grupy, przyjmując jako miernik architekturę wewnątrz i otoczenie. Wyniki były jednoznaczne. W nowych obiektach zaprojektowanych specjalnie dla chorych na Alzheimera zanotowano, odnotowano, ze spożycie silnych środków uspakajających zmniejszyło się o kilkadziesiąt procent. Badając w różnych okolicznościach poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, stwierdzono, ze obserwowanie przyrody znacznie podnosi  ich poziom i działa kojąco, tak jak odpowiednie dźwięki (muzyka), kolor czy światło. Osoby obcujące z naturą są po prostu szczęśliwe, podsumowuje Krzysztof Jacuński.

www.originpolska.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here