Reklama

Nadzieja na poprawę jakości wód w Polsce

Innowacyjny system monitorowania jakości wód w Polsce opracowują naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. Będzie się składał z autonomicznej stacji pomiarowej, inteligentnego systemu zarządzania i interaktywnej mapy ryzyka zanieczyszczenia rzek.

Celem badaczy jest rozwiązanie problemu związanego z niską intensywnością monitoringu wód rzecznych w trybie ciągłym w Polsce, Europie i na świecie. Obecnie brakuje na rynku rozwiązań technologicznych dostosowanych do warunków rzecznych. Uczestnicy projektu stworzą autonomiczny system Internetu Rzeczy (IoT) do monitorowania jakości wody i wsparcia operacyjnego identyfikacji zagrożeń (WaterSense – ASIR) dostosowanego do warunków środowiska rzecznego, działającego w sposób ciągły.

System WaterSense – ASIR integruje trzy komponenty: autonomiczną stację pomiarową, inteligentny system zarządzania stacjami pomiarowymi i interaktywną krajową mapę ryzyka zanieczyszczenia rzek.

Stacja będzie reprezentować nową generację inteligentnych narzędzi do kontrolowania jakości wody w sposób ciągły. Monitoruje ona 10 kluczowych parametrów fizykochemicznych wody, takich jak: pH, chlorki, azotany(V), jony amonowe, ortofosforany(V), przewodnictwo, zawartość tlenu, temperaturę wody, prędkość przepływu oraz głębokość. Siedem z nich będzie mierzonych przy użyciu technologii WaterSense, z modułem systemu rolkowego wyposażonym w kilkaset jednorazowych i niedrogich miniaturowych czujników, które nie wymagają kalibracji ani czyszczenia. Po utracie parametrów analitycznych czujnik jest automatycznie zastępowany nowym. Ciągłość pracy przez 365 dni w roku zapewnia mikrogenerator hydroelektryczny zasilany płynącą wodą i ogrzewanie układów elektronicznych w celu zapewnienia stabilnej pracy w warunkach zimowych.

Inteligentny system zarządzania stacjami pomiarowymi zostanie zaprojektowany jako zaawansowana wszechstronna platforma działająca w infrastrukturze chmurowej do monitorowania, zarządzania i analizy danych zebranych z autonomicznych stacjach pomiarowych. Jego architektura będzie oparta na szeregu innowacyjnych modułów, w tym m.in. moduł prognozowania wartości parametrów fizykochemicznych wody, moduł identyfikujący anomalie w danych pomiarowych czy moduł REST API, który pozwoli na swobodne i intuicyjne połączenie oraz synchronizację danych generowanych i zbieranych przez system ICSZ-SP z zewnętrznymi bazami danych. Moduły AI przewidują wartości parametrów wody z 72-godzinnym wyprzedzeniem.

Z kolei interaktywna mapa będzie nowoczesnym i innowacyjnym narzędziem mającym na celu dostarczenie aktualnych informacji na temat ryzyka zanieczyszczeniem rzek w kraju. Mapa zostanie opracowana na bazie ogólnodostępnych danych, które zostaną zintegrowane, przetworzone i zanalizowane pod kątem sektorowych źródeł zanieczyszczeń powodujących podwyższony poziom ryzyka zanieczyszczeniem dla danego odcinka rzeki. Narzędzie dostarczy informacji niezbędnych dla dokładnego zrozumienia sytuacji ekologicznej rzek w różnych regionach kraju. Jednym z kluczowych elementów mapy będzie zdolność do prezentowania informacji w sposób zintegrowany.

Operatorzy opracowywanego systemu będą mogli nie tylko sprawdzić poziom ryzyka zanieczyszczenia w konkretnym obszarze, ale także zrozumieć przyczyny tego zjawiska. Dla potencjalnych klientów, takich jak lokalne władze, przedsiębiorstwa czy organizacje ekologiczne, mapa stanie się cennym źródłem wiedzy oraz umożliwi identyfikację obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenia oraz głównych typów zanieczyszczeń występujących w danym regionie. Narzędzie to wesprze ich przy planowaniu lokalizacji stacji pomiarowych lub sieci pomiarowych, których celem będzie skuteczne i reprezentatywne dla obszaru badanego monitorowanie jakości wód w trybie ciągłym.

Model komercjalizacji oparty na niskim koszcie stacji pomiarowej i ofercie abonamentowej dostosowanej do potrzeb różnych odbiorców sprawi, że opracowany system będzie dostępny dla każdego zainteresowanego. Odbiorcami mogą być m.in. instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną i ochronę środowiska, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, jednostki samorządu terytorialnego, ale również przedsiębiorstwa niezależnie od ich wielkości, które będą zainteresowane monitorowaniem jakości wód w trybie ciągłym – wylicza Filip Budny, kierownik ds. inżynierii technicznej projektu.

W dłuższej perspektywie WaterSense – ASIR pozwoli również uniknąć rozprzestrzeniania się zagrożenia i spływu zanieczyszczonych wód rzecznych do Bałtyku, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum składające się z Politechniki Warszawskiej (lider), Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firm MAGLY i NEBUCODE. Stołeczną uczelnię techniczną reprezentują naukowcy z wydziałów: Mechaniczno-Technologicznego i Chemicznego oraz z CEZAMAT-u.

źródło: PW

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców

Ruszył nabór wniosków o ministerialne stypendia dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami. Wysokość comiesięcznego wsparcia wynosi 5390 zł. W tym roku opracowano nowe wytyczne, według których oceniane będą złożone wnioski.

Młody naukowiec to osoba prowadząca działalność naukową, która jest doktorantem lub nauczycielem akademickim i nie posiada stopnia doktora lub przygotowuje rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiada stopnia doktora (jeżeli od dnia wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego nie upłynęły więcej niż 4 lata), albo posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat.

Może być zatrudniony w uczelnie, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Polskiej Akademii Nauk, instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym, międzynarodowym instytucie naukowym działającym w Polsce, Centrum Łukasiewicz, instytucie w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Umiejętności lub innym podmiocie prowadzącym działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.

O przyznanie stypendium może wnioskować rektor, dyrektor instytutu PAN, dyrektor instytutu badawczego lub instytutu międzynarodowego, prowadzącego szkołę doktorską, w której młody naukowiec jest doktorantem lub w którym młody naukowiec przygotowuje rozprawę w trybie eksternistycznym; Wniosek może złożyć również osoba kierująca podmiotem zatrudniającym młodego naukowca. Stypendium przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata, a jego wysokość nie może przekroczyć 5 390 zł miesięcznie. Nabór wniosków ruszył 1 grudnia i potrwa do końca roku.

W tym roku opracowano nowe wytyczne, według których oceniane będą złożone wnioski. Złagodzono m.in. mechanizm korygowania wkładu młodego naukowca w publikację wieloautorską, jak również doprecyzowano mechanizm podwyższania punktacji za publikacje w stosunku do punktacji standardowej. Zmianie uległa też liczba możliwych do przyznania punktów za niektóre osiągnięcia. Ponadto wprowadzono zmiany do mechanizmu przyznawania punktacji; ocena za dane osiągnięcie będzie stanowiła sumę punktów za poszczególne kryteria.

Więcej szczegółów na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Studia podyplomowe „Wyroby Lakierowe. Technologia i Zastosowanie”

Dwusemestralne studia podyplomowe prowadzone są w Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Kolejna 7 sesja rozpoczyna się 8 marca 2025. Termin zgłaszania 31.01.2025.

Zajęcia odbywają się w Politechnice Krakowskiej, w Łukasiewicz Instytucie ds. Materiałów Polimerowych w Gliwicach oraz w 2 fabrykach. Egzamin końcowy odbędzie się w grudniu 2025

Studia Podyplomowe przekazują kompletną, praktyczną i przydatną wiedzę z zakresu najnowszych technologii i stosowania wszystkich rodzajów farb i lakierów.

W trakcie studiów prowadzone są wykłady a także zajęcia praktyczne w laboratoriach oraz w przemyśle. Wykładowcami są naukowcy, specjaliści z instytutów badawczych z kraju i za granicą, oraz praktycy z przemysłu.

Bliższe informacje wraz z kartą zgłoszenia na studia dostępne są na stronie: https://studiafarby.pk.edu.pl/

„Od rozpaczy do nadziei. Jak urzeczywistniać wizje świata w jakim chcemy żyć.”

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski i Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zapraszają 3 grudnia o godz. 17.30 na 96 spotkanie KME, które odbędzie się w Mediotece Tychy, al. Piłsudskiego 16. Spotkanie „Od rozpaczy do nadziei. Jak urzeczywistniać wizje świata w jakim chcemy żyć.” dostępne także w formule online na Facebooku oraz na kanale YouTube.

 Gośćmi Klubu Myśli Ekologicznej będą Danuta Nowak (pedagożka, animatorka społeczna, coach kryzysowa, inicjatorka społecznego Sudeckiego Domu Nasion i Dariusz „Ptasiek” Matusiak (praktyk idei, miłośnik dzikiej przyrody i wiejskiego życia, twórca projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży). Wspólnie prowadzą Dom Spotkań Twórczych “Ptasia Dolina” na Pogórzu Kaczawskim.

Danuta Nowak i Dariusz Matusiak są inicjatorami Domu Spotkań Twórczych ”Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej,  miejsca, w którym prowadzona jest szeroko pojęta edukacja artystyczno- przyrodnicza. Wokół ich wsi znajdują się 4 wąwozy, w tym trzy z nich to rezerwaty przyrody (wąwóz Lipa, Siedmica i Myśliborski). Wieś znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”, otoczona jest łąkami storczykowymi i lasami (Geopark Krainy Wygasłych Wulkanów UNESCO, projektowany Kaczawski Park Narodowy). Inicjują akcję wykupu cennych przyrodniczo terenów, aby zachować ich walory przyrodnicze. Wokół domu znajduje się ogród permakulturowy, szklarnia, sad ze starymi odmianami drzew owocowych, pasieka, kurnik oraz Sudecki Dom Nasion. W tej przestrzeni odbywało się wiele spotkań, koncertów i projektów m.in. Akademia Głębokiej Ekologii, kurs Forest School Center, Ekoszansa w Uniwersytetach Ludowych. Ptasia Dolina jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń dla przyrodników, ogrodników, artystów (oraz rodzin). Wokół niej skupia się społeczność ludzi, dla których ważny jest szacunek dla Ziemi i wszystkich Istot ją zamieszkujących.

Danuta Nowak – nature coach, coach kryzysowy. Pracuje ze skutkami traumy oraz niechcianymi zachowaniami, moderatorka odnowy wsi, rękodzielniczka. Przez wiele lat związana z Fundacją EkoRozwoju. Ukończyła studia pedagogiczne, podyplomowe z ochrony i kształtowania środowiska oraz edukacji ekologicznej i prozdrowotnej a także Szkołę Trenerów Biznesu i Doradców Personalnych. Stypendystka Szkoły Ludowej w Danii. Praktykująca Brainspotting, w trakcie trzyletniego szkolenia z Somatic Experiencing, metody leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu. Propagatorka zdrowego stylu życia, rozwoju poprzez ruch i taniec oraz uprawy naturalnych ogrodów.

Dariusz “Ptasiek” Matusiak – miłośnik dzikiej przyrody oraz wiejskiego życia.  W latach 90-tych uczestnik radykalnych protestów w obronie przyrody, przez wiele lat związany z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot i miesięcznikiem „Dzikie Życie”. Uczestnik wypraw teatralnych Teatru „Węgajty”.  Od prawie 20 lat prowadzi obozy artystyczno-przyrodnicze „Tropami Tęczowego Wojownika”.

Rozmowę z gośćmi KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Zapraszamy do zadawania pytań gościom.

*****

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.

Brytyjsko-Polskie Forum Technologiczne

Szóste Brytyjsko-Polskie Forum Technologiczne, które w listopadzie odbyło się w Londynie było kluczowym wydarzeniem skupiającym się na wspieraniu współpracy między Wielką Brytanią a Polską w sektorach MedTech i BioTech. Podczas forum wystąpili Piotr Wilczek, ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Karol Cienkus, pierwszy sekretarz i kierownik Sekcji Ekonomicznej Ambasady RP w Londynie. Wydarzenie, zorganizowane przez Ambasadę RP w Londynie, Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Polish Business Link i Katowice City, zaprezentowało polskie województwo śląskie jako najlepsze miejsce do inwestowania, podkreślając jego innowacyjny ekosystem i strategiczne zalety.

Najważniejsze informacje o brytyjsko-polskich partnerstwach MedTech

Karolina Izdebska, specjalista ds. sektora MedTech w PAIH, przedstawiła prezentację na temat roli Polski jako strategicznego partnera dla brytyjskiego sektora MedTech, podkreślając możliwości współpracy w ramach polskiego sektora technologii medycznych. Następnie panel dyskusyjny skupił się na odblokowaniu zdrowszego jutra przez współpracę międzynarodową, innowacje i wspólną wiedzę. Wśród panelistów znaleźli się Ewa Truchanowicz (BIDSHAPER), David Lawson (Department of Health and Social Care), Marta Winiarska (BioInMed) i dr Rupa Chilvers (Welsh Government). Podczas sesji omówiono, w jaki sposób współpraca ta może przyczynić się do postępu w opiece zdrowotnej.

Możliwości inwestycyjne w województwie śląskim

Podczas Tech Forum, polskie miasto Katowice i region śląski zostały podkreślone jako rosnące centrum inwestycji, szczególnie w sektorze technologicznym. Strategiczna lokalizacja i silna infrastruktura Śląska, wraz z zachętami finansowymi zapewnianymi przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną(KSSE), zostały omówione jako kluczowe czynniki czyniące region atrakcyjnym dla ekspansji biznesowej. Wykwalifikowana siła robocza w branży IT i inżynierii dodatkowo zwiększy atrakcyjność regionu dla międzynarodowych inwestorów. Forum dostarczyło cennych informacji na temat tego, jak firmy mogą wykorzystać te możliwości.

Więcej na https://business.pblink.pl/

Dlaczego warto inwestować w rozwój umiejętności?

Przedsiębiorczość wśród studentów zyskuje na znaczeniu, a inwestowanie w ich umiejętności może przynieść korzyści nie tylko dla samych studentów, ale także dla gospodarki i społeczeństwa jako całości. Przykładem skutecznego wsparcia jest działalność organizacji Southwestern Advantage (SWA), która pomaga młodym ludziom zdobywać cenne doświadczenie zawodowe.

W dzisiejszym świecie praca zarobkowa w trakcie studiów nie jest wyłącznie koniecznością finansową, ale także szansą na rozwój zawodowy. Coraz więcej studentów podejmuje pracę, traktując ją jako inwestycję w przyszłą karierę, a nie tylko sposób na przetrwanie do końca miesiąca. Pierwsze doświadczenia zawodowe mogą być kluczowe dla dalszego rozwoju — to okazja do zdobycia praktycznych umiejętności, odłożenia oszczędności oraz nawiązania kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości.

Niestety, wybór pierwszej pracy bywa często przypadkowy. Studenci zwykle podejmują zajęcia, które nie wymagają dużego doświadczenia, ale oferują szansę na rozwinięcie cennych kompetencji, takich jak zdolność rozwiązywania problemów, otwartość na nowe wyzwania oraz gotowość do ciężkiej pracy. Te umiejętności stanowią solidny fundament dla dalszej kariery.

Southwestern Advantage – praca za granicą jako start w dorosłość

Program oferowany przez Southwestern Advantage (SWA) jest wyjątkową propozycją dla studentów, którzy chcą zdobyć wartościowe doświadczenia za granicą. SWA oferuje nie tylko wakacyjną pracę, ale również intensywne szkolenia, mentoring i praktyczną naukę umiejętności sprzedażowych oraz interpersonalnych. Studenci uczestniczący w programie sprzedają edukacyjne książki i materiały w Stanach Zjednoczonych, co umożliwia im bezpośredni kontakt z klientami oraz wykorzystanie teorii w praktyce.

Uczestnicy programu mogą liczyć na kompleksowe wsparcie — od intensywnych szkoleń, przez coaching, po zakwaterowanie u amerykańskich rodzin, co sprzyja pełnemu zanurzeniu w język angielski i kulturę USA. Praca w SWA nie jest tylko sposobem na zdobycie dodatkowych środków finansowych – to przede wszystkim szansa na rozwój kluczowych umiejętności, takich jak budowanie relacji, zarządzanie czasem, odporność na stres oraz praca w zespole. Są to kompetencje, które są niezbędne nie tylko dla przyszłych przedsiębiorców, ale także dla każdego, kto marzy o udanej karierze zawodowej.

Rola mentora i konsekwencja w rozwoju zawodowym

Mentoring odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie rozwoju zawodowego. To nie tylko nauka technik sprzedaży czy zarządzania zespołem, ale również możliwość obserwacji liderów i naśladowania ich dobrych praktyk. Mentoring daje możliwość nauki, jak podejmować trudne decyzje, jak radzić sobie z porażkami oraz jak skutecznie motywować siebie i innych do działania.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznego rozwoju jest konsekwencja. Utrzymanie motywacji, zwłaszcza w obliczu przeciwności, jest wyzwaniem, ale to właśnie umiejętność wytrwania w swoich decyzjach oraz realizacji wyznaczonych celów wyróżnia przyszłych liderów. Konsekwencja jest kluczowym czynnikiem, który umożliwia długofalowy rozwój zawodowy oraz osiąganie sukcesów.

Przedsiębiorczość jako fundament przyszłej kariery zawodowej

Southwestern Advantage nie tylko umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego, ale również inspiruje studentów do podejmowania własnych inicjatyw. Wielu uczestników programu, po zakończeniu współpracy, decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, wykorzystując zdobyte umiejętności oraz kontakty nawiązane podczas programu.

Oliwia Obielecka, była uczestniczka programu SWA, wspomina swoje doświadczenie jako kluczowy moment w swojej karierze. Obecnie pracuje jako doradczyni ds. procesów szkoleniowych w branży edukacyjnej, wykorzystując kompetencje zdobyte w SWA. „Praca w Southwestern Advantage nauczyła mnie nie tylko technik sprzedaży, ale przede wszystkim wytrwałości, zarządzania czasem oraz budowania relacji z ludźmi. Te kompetencje okazały się nieocenione, gdy rozpoczęłam pracę w branży edukacyjnej, gdzie na co dzień zarządzam procesami szkoleniowymi i współpracuję z klientami, pomagając im rozwijać ich umiejętności” – opowiada Oliwia Obielecka. Jej przykład pokazuje, że inwestycja w siebie i zdobyte podczas programu umiejętności mogą przynieść realne korzyści w przyszłości.


W SWA studenci uczą się, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie nastawienie. Istotne jest zadawanie sobie pytania: „Jak mogę to zrobić?”, zamiast „Czy mogę to zrobić?”, co rozwija myślenie zorientowane na rozwiązywanie problemów. Przedsiębiorczość to nie tylko prowadzenie własnego biznesu — to także odpowiedzialność, kreatywność oraz zdolność do adaptacji w nowych, trudnych sytuacjach.

Inicjatywy takie jak Southwestern Advantage, mentoring od doświadczonych liderów oraz praca na wczesnym etapie studiów mogą stać się fundamentem kariery zawodowej. Inwestowanie w rozwój umiejętności studentów, wspieranie ich w odkrywaniu pasji oraz kształtowanie odpowiedniego podejścia do pracy, ma ogromne znaczenie nie tylko dla samych młodych ludzi, ale także dla całego społeczeństwa. Przedsiębiorcze podejście do życia sprzyja większej niezależności, odważnemu podejmowaniu decyzji oraz nieustannemu dążeniu do samodoskonalenia.

Więcej informacji o programie na stronie: https://southwesternadvantage.eu/pl

Agencja Pełka i Partnerzy

Wicked – prawdziwa historia czarownic z Oz

Wicked, wyreżyserowany przez Jona M. Chu, to długo oczekiwana adaptacja kultowego musicalu Broadwayu autorstwa Stephena Schwartza i Winnie Holzman. Film jest podzielony na dwie części, a pierwsza skupia się na wydarzeniach prowadzących do przemiany Elphaby w Zieloną Czarownicę z Zachodu. To opowieść o przyjaźni, ambicji, uprzedzeniach i skomplikowanej drodze do odkrycia własnej tożsamości.

 Akcja filmu toczy się w magicznej Krainie Oz, jeszcze przed przybyciem Dorotki. Historia skupia się na dwóch kobietach: Elphabie (Cynthia Erivo) – dziewczynie o zielonej skórze, zmagającej się z odrzuceniem i uprzedzeniami, oraz Glindzie (Ariana Grande) – ambitnej i popularnej uczennicy Szkoły Czarów. Mimo różnic między nimi rodzi się niezwykła przyjaźń, wystawiona na próbę przez miłość, władzę i lojalność wobec innych. Film kończy się w kluczowym momencie przemiany bohaterki, pozostawiając widzów w oczekiwaniu na drugą część.

Cynthia Erivo w roli Elphaby wnosi emocjonalną głębię i siłę, ukazując złożoność postaci, która staje się symbolem walki z niesprawiedliwością. Jej wykonanie „Defying Gravity” to jeden z najważniejszych momentów filmu, poruszający i monumentalny. Ariana Grande jako Glinda łączy lekkość i humor z momentami dramatycznymi, dodając bohaterce wielowymiarowości. Współpraca obu aktorek tworzy niezwykłą chemię, będącą siłą napędową opowieści. Michelle Yeoh jako Madame Morrible oraz Jeff Goldblum w roli Czarnoksiężnika wprowadzają do filmu aurę tajemniczości i napięcia.

Wizualna i muzyczna uczta

 Jon M. Chu stworzył wizualnie imponujący świat, który zachwyca zarówno widzów znających musical, jak i nowych odbiorców. Kraina Oz jest pełna detali – od baśniowej scenografii po kostiumy, które oddają charakter postaci i ich przemian. Muzyczne numery, w tym „Popular” i „The Wizard and I”, zostały odświeżone pod kątem adaptacji filmowej, zachowując jednocześnie swoją magię i moc emocjonalną.

Film porusza uniwersalne tematy, takie jak tolerancja, przyjaźń, uprzedzenia oraz władza. Pokazuje, jak łatwo błędne przekonania mogą wpłynąć na postrzeganie innych, a także jak odwaga w obronie własnych wartości może prowadzić do izolacji. To również opowieść o wyborach, które definiują naszą tożsamość, i o cenie, jaką czasem trzeba zapłacić za wierność sobie.

Wicked w reżyserii Chu to nie tylko adaptacja, ale także hołd dla fenomenu scenicznego. Zachwycające wizualnie, emocjonalnie poruszające i pełne muzycznej magii, to dzieło, które spełnia oczekiwania fanów musicalu, jednocześnie zapraszając nowych widzów do odkrycia historii Elphaby i Glindy. To wspaniały wstęp do większej całości, który pozostawia widzów w napięciu i ekscytacji przed premierą drugiej części.

Sylwia Rogala

Kluczowe ogniwo w globalnym łańcuchu produkcji i dostaw

Rynek chiński jest ważną częścią globalnego łańcucha produkcji i dostaw. Wniósł istotny wkład w globalne połączenia międzysystemowe i innowacyjny rozwój. Zagraniczne przedsiębiorstwa w Chinach są świadkami osiągnięć rozwojowych Chin i mają zaufania do chińskiej gospodarki.

Chiny będą nadal podejmować konkretne działania w celu zapewnienia stabilnych i niezakłóconych globalnych łańcuchów przemysłowych i dostaw – powiedział ostatnio premier Chin Li Qiang. Potwierdził to podczas sympozjum z przedstawicielami przedsiębiorstw i organizacji uczestniczących w drugiej edycji China International Supply Chain Expo.

Przedstawiciele przedsiębiorstw obecni na spotkaniu stwierdzili, że, optymistycznie patrzą na ogromny potencjał chińskiego rynku i są chętni do dalszego zwiększania inwestycji w Chinach, pogłębiania rozwoju w Państwie Środka, wzmacniania współpracy w zakresie globalnej produkcji i łańcuchów dostaw oraz dążenia do otwartości i współpracy korzystnej dla każdej ze stron.

Po uważnym wysłuchaniu wszystkich przemówień, premier Li Qiang powiedział, że w ciągu ostatnich kilku dekad, wraz z dogłębnym rozwojem globalizacji gospodarczej, łańcuchy produkcji przemysłowej i dostaw stopniowo się rozszerzały, promując szybki wzrost gospodarki światowej i wszystkie strony na tym skorzystały.

Li Qiang zwrócił uwagę, że Chiny są kluczowym ogniwem w globalnym łańcuchu produkcji i dostaw i będą nadal podejmować praktyczne działania w celu utrzymania stabilności i płynności globalnego łańcucha produkcji i dostaw. Będziemy zdecydowanie promować otwarcie na wysokim szczeblu, dalej rozszerzać dostęp do rynku, zapraszać więcej zagranicznych przedsiębiorstw do współpracy przemysłowej w Chinach i nadal integrować świat dla ekspansji globalnej produkcji i współpracy w łańcuchu dostaw – dodał chiński premier.

38 krajów zwolnionych z obowiązku wizowego

Chiny rozszerzają politykę bezwizową dla obywateli kolejnych krajów. Rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian ogłosił 22 listopada rozszerzenie polityki bezwizowej w celu ułatwienia wymiany międzynarodowej.

Nowe zasady, obowiązujące od 30 listopada 2024 r. do 31 grudnia 2025 r., obejmą obywateli kolejnych dziewięciu krajów: Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Malty, Estonii, Łotwy i Japonii. Polityka dotyczy posiadaczy zwykłych paszportów. Polacy już od kilku miesięcy korzystają z takich ułatwień wizowych.

Jednocześnie Chiny zapowiedziały dalszą optymalizację zasad ruchu bezwizowego, wydłużając maksymalny okres pobytu bezwizowego z obecnych 15 do 30 dni oraz uwzględniając wymiany kulturalne i inne formy współpracy w ramach tej polityki.

Od 30 listopada 2024 r. posiadacze zwykłych paszportów z 38 krajów zwolnionych z obowiązku wizowego, w tym z nowo dodanych dziewięciu państw, będą mogli podróżować do Chin bez wizy na okres do 30 dni w celach takich jak biznes, turystyka, odwiedziny krewnych i znajomych oraz wymiana doświadczeń, o ile czas ich tranzytu nie przekracza wyznaczonego limitu.

Leczenie pacjentów z astmą i polipami

Astma ciężka i polipy nosa to choroby o podłożu eozynofilowym, które obniżają jakość życia chorych, prowadząc nawet do niepełnosprawności. Można je skutecznie diagnozować i leczyć, jednak wciąż nie wszyscy pacjenci otrzymują taką szansę. W ramach programów lekowych zagwarantowane jest leczenie biologiczne, ale daleko jeszcze do ideału i pełnej dostępności. Na gwarancję skutecznego leczenia czekają m.in. pacjenci z chorobami rzadkimi o podłożu eozynofilowym.

To terapie biologiczne w chorobach eozynofilowych pozwalają chorym uniknąć leczenia sterydami systemowymi i związanych z tym powikłań. Leki biologiczne przywracają dobrą jakość życia, umożliwiając tym samym powrót do aktywności rodzinnej i zawodowej.

W kwietniu tego roku zwiększyła się liczba terapii biologicznych w programie lekowym B.156. „Leczenie chorych z zapaleniem nosa i zatok przynosowych z polipami nosa”, lecz mimo to wciąż istnieje wiele wyzwań związanych z wdrożeniem programu i wielu pacjentów czeka na możliwość skorzystania z leczenia. Nie brakuje również wyzwań w leczeniu pacjentów z astmą ciężką w ramach programu lekowego B.44. „Leczenie chorych z ciężką postacią astmy”. Po 10 latach doświadczeń z programem lekowym, wciąż istnieją systemowe i administracyjne bariery.

Co leży u podłoża tych chorób? W większości przypadków są to eozynofile.

Jak wyjaśnia dr Aleksandra Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Rzadkich Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, eozynofile to komórki układu odpornościowego, które fizjologicznie odpowiadają m.in. za obronę przeciwpasożytniczą i przeciwnowotworową.

Jednak czasem, z niewiadomych przyczyn, liczba tych komórek znacząco się zwiększa. Eozynofile zaczynają się gromadzić i naciekać na rozmaite tkanki, co prowadzi do stanu zapalnego uszkadzającego różne narządy, m.in. płuca, serce czy nerki.

Astma ciężka

W przypadku astmy ciężkiej, prof. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, UM w Łodzi, prezydent kadencji 2021-2024 Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, podkreśla olbrzymie doświadczenie leczenia mepolizumabem w ramach programu lekowego, zarówno jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność, jak i compliance pacjenta.

– W ośrodkach specjalistycznych prowadzących leczenie w programie lekowym mamy pod opieką ok. 4 tysięcy pacjentów z astmą ciężką . To stanowi ok. 10 proc. epidemiologicznej grupy pacjentów z astmą ciężką, która kwalifikuje się do tego leczenia i która odniosłaby z niego korzyść – wylicza prof. Maciej Kupczyk.

Ocenia, że z jednej strony mamy refundację takiego leczenia, ale jest jeszcze wiele do zrobienia jeżeli chodzi o dostęp do skutecznych i bezpiecznych terapii. Umowy na realizację programu podpisało ok. 60 ośrodków, w tym kilkanaście wiodących ośrodków, obsługujących dużą liczbę  pacjentów oraz kilkadziesiąt innych ośrodków, które zapewniają dostęp do leczenia na terenie całego kraju, jednak z różnych względów trudniej im realizować program.

Nie ukrywa, że prowadzenie programu lekowego jest bardzo obciążające dla ośrodka. Wiąże się z biurokracją, wymaga olbrzymiej wiedzy medycznej, zaangażowania personelu, a za tym powinno iść odpowiednie finansowanie, którego obecnie nie ma. Są też bariery utrudniające wydawanie leku pacjentowi do podania w domu.

Wyzwaniem, jak ocenia, pozostają też wąskie kryteria włączenia do programu, bo są to m.in. co najmniej dwa zaostrzenia w ciągu roku, potwierdzona astma ciężka, wysokie dawki sterydów wziewnych, zapotrzebowanie na sterydy systemowe, określony wysoki próg eozynofilii, upośledzenie jakości życia i parametrów spirometrycznych.

Dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych Infekcyjnych i Alergologii WIM, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, wskazuje też na inne wyzwania związane z diagnozowaniem. – W Polsce od pierwszych objawów astmy jak kaszel, świsty oddechowe, uczucie duszności, do rozpoznania mija ponad 7 lat. Średnia europejska to 3,5 roku. Powinniśmy to zmienić. Problem z rozpoznaniem jest spowodowany faktem, że „astma zmienną jest”. Objawy występują po kontakcie z uczulającym alergenem, po wysiłku fizycznym lub ekspozycji na zimne powietrze, ale akurat nie u doktora w gabinecie.

– W Polsce objawy astmy ma ponad 4 mln osób, ale tylko ok. 2,2 mln osób jest świadomych choroby i jest aktywnie leczona. W tej milionowej populacji chorych grupa pacjentów z astmą ciężką stanowi jedynie 5-10 proc., co daje od 50 tys. do 100 tys. osób – mówi dr Piotr Dąbrowiecki.

Mimo że ta zaawansowana choroba występuje stosunkowo rzadko, to wiąże się z najpoważniejszymi powikłaniami i najgorszymi rokowaniami. Częste zaostrzenia, zmuszające chorych do stosowania doustnych sterydów, dostosowanie życie do choroby oraz liczne choroby towarzyszące znacznie utrudniają życie.

Polipy nosa

Polipy nosa – jak podaje dr Piotr Dąbrowiecki – występują u około 4 proc. populacji, ale istnieją grupy osób, u których ryzyko jest większe. Rozwijają się najczęściej u młodych dorosłych i osób w średnim wieku.

Są to chorzy z astmą oskrzelową, szczególnie tzw. aspirynową (u chorych występuje reakcja alergiczna na aspirynę lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Prof. Wioletta Pietruszewska, kierownik I Katedry Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnia, że są to: irygacje solankowe, donosowe stosowanie glikokortykosteroidów, okresowe włączanie sterydów ogólnoustrojowych oraz endoskopowa operacja nosa i zatok przynosowych.

Od 1 kwietnia br. ruszył program lekowy, dedykowany chorym z ciężkimi postaciami zapalenia zatok, któremu towarzyszą polipy nosa o podłożu eozynofilowym. Od kwietnia br. zrefundowano jedną terapię biologiczną (dupilumab), a od października rozszerzono program o kolejny lek biologiczny (mepolizumab). Jednak proces podpisywania umów i uruchamiania programu powoduje, że faktyczny dostęp pacjentów do leczenia jest znacznie opóźniony.

Poprawić dostęp, czyli zmiany w systemie ochrony zdrowia

Możliwość zastosowania leczenia przyczynowego i przywrócenia normalnego życia tysiącom pacjentów z chorobami o podłożu eozynofilowym to korzyść zarówno dla chorych, jak i dla systemu ochrony zdrowia.

Potrzebne są więc zmiany, aby więcej osób mogło skorzystać z dedykowanego im leczenia.

– Dostęp do terapii biologicznych w ramach AOS wpisuję się w politykę odwracania piramidy świadczeń zdrowotnych i bez wątpienia wiązałby się z odciążeniem wysokospecjalistycznych ośrodków szpitalnych. Podstawowe narzędzia leżą tutaj w rękach płatnika. Odpowiednia modyfikacja finansowania opieki w programie lekowym może doprowadzić do promowania wydania leku do domu, co jest jednoznaczne z osiągnięciem optymalnego celu terapeutycznego, czyli dobrej kontroli choroby oraz przeniesienia ciężaru opieki do dobrze finansowanych, wyposażonych w niezbędny sprzęt i przeszkolony personel ośrodków AOS – uważa prof. Maciej Kupczyk.

Dziennikarski Klub promocji Zdrowia

Ostatnie artykuły

Studia podyplomowe „Wyroby Lakierowe. Technologia i Zastosowanie”

Dwusemestralne studia podyplomowe prowadzone są w Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Kolejna 7 sesja rozpoczyna się 8 marca 2025. Termin...

„Od rozpaczy do nadziei. Jak urzeczywistniać wizje świata w jakim chcemy...

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski i Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zapraszają 3 grudnia o godz. 17.30 na 96 spotkanie...

Brytyjsko-Polskie Forum Technologiczne

Szóste Brytyjsko-Polskie Forum Technologiczne, które w listopadzie odbyło się w Londynie było kluczowym wydarzeniem skupiającym się na wspieraniu współpracy między Wielką...

Dlaczego warto inwestować w rozwój umiejętności?

Przedsiębiorczość wśród studentów zyskuje na znaczeniu, a inwestowanie w ich umiejętności może przynieść korzyści nie tylko dla samych studentów, ale także dla...

Wicked – prawdziwa historia czarownic z Oz

Wicked, wyreżyserowany przez Jona M. Chu, to długo oczekiwana adaptacja kultowego musicalu Broadwayu autorstwa Stephena Schwartza i Winnie Holzman. Film jest podzielony...