Atrakcje Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach

527

Od sześciu lat Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego popularyzuje technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Korzystają  z niego ludzie młodzi i dorośli, uczniowie i nauczyciele, rodziny. To najmniejsze centrum nauki w kraju odwiedziło ponad 120 tys osób. Energetyczne Centrum Nauki jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Instytucja.

Zajęcia skierowane są do gości indywidualnych, np. rodzin z dziećmi, a także do grup zorganizowanych, liczących powyżej 9 osób. Mogą więc przyjść szkolne klasy, wycieczki czy grupy kolonijne. Oferta ECN jest dopasowana do potrzeb różnych grup wiekowych i skorelowana z podstawą programową. Dostępne są nawet zajęcia dla przedszkolaków – tzw. Laboratorium przedszkolaka. Filarem działalności Centrum są zajęcia oparte na eksperymentach. Oprócz tego wykorzystywane są dramy, storytelling, wykłady i dyskusje.

Na gości czeka wystawa „Energia” z 28 interaktywnymi stanowiskami do prowadzenia doświadczeń, laboratorium Generator mocy do prowadzenia warsztatów oraz kino 2D/3D. Wystawa opowiada o energii i wszystkim, co wiąże się z jej obecnością w przyrodzie. Składa się z trzech stref „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Całość wspierają nowoczesne technologie i ekrany multimedialne. Ekspozycję tę dopełnia Energetyczny Ogród Doświadczeń, w którym można znaleźć zjeżdżalnie, wykorzystujące różnice poziomów terenu, karuzelę napędzaną w nietypowy sposób, równoważnię oraz strefę optyczną. W sezonie letnim, w ECN odbywają się dodatkowe wydarzenia popularnonaukowe, a odwiedzające grupy korzystają z przestrzeni na świeżym powietrzu.

Centrum angażuje się także w liczne popularyzatorskie projekty własne i działania z partnerami. Wymienić tutaj można np. „GreenThinking Erasmus+”, czyli program realizowany w partnerstwie międzynarodowym, popularyzujący postawę ekologiczną. Inne ważne wydarzenia to np. konkurs ekologiczny dla szkół „Bądź EKO…”, warsztaty o przedsiębiorczości prowadzone w ramach projektu z NBP „Coś za coś – siła pieniądza”, „European Rover Challenge 2020” na Politechnice Świętokrzyskiej czy „Podkarpacki Festiwal Nauki”.

W ramach projektu „Stratosferyczna przygoda” uczniowie jednej z kieleckich szkół, w celach badawczych, za pośrednictwem balonu wysłali materiał biologiczny w stratosferę. Organizowane przez ECN warsztaty „Wtorki dla nauczycieli” wspierają z kolei kadrę pedagogiczną – a inne, specjalne zajęcia pozwalają rozwinąć swoją wiedzę zainteresowanym dorosłym. Można tutaj wymienić cykl „Kobiety z energią”, w ramach którego panie poznają nowinki m.in. ze świata nauki, medycyny, kosmetologii, a równolegle wykonują kremy. Seria „Podróże z energią” to natomiast okazja do poznawania innych kultur, klimatu, obyczajów. ECN otwiera swoje drzwi także dla osób niepełnosprawnych, dla których organizuje warsztaty dostosowane do rodzaju i stopnia zaburzenia.

Jak podkreślają twórcy Centrum, jego cel to przede wszystkim rozwijanie kompetencji w zakresie STEAM – nauki, inżynierii, sztuki i matematyki, a także pobudzenie ciekawości kreatywności oraz inspiracja do własnych poszukiwań odpowiedzi na trudne pytania i samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Marek Matacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here