Automaty przeciwko COVID – 19

1892

Powszechnie znane są nam automaty z przekąskami czy napojami. Nawet mlekomat w ostatnich latach osiągnął szczyt swojej popularności. Także w czasie epidemii nie mogło zabraknąć czegoś na miarę XXI wieku. Po wprowadzeniu nakazu zasłaniania ust i nosa firma Expert 4 You z Radomia, postawiła w mieście, tzw. „maseczkomat”.

Na rynku znajdziemy maseczki we wszystkich wzorach, od zwykłych białych i czarnych do takich w kolorowe wzorki, wymyślne kształty czy zwierzęta. Mimo ogólnej dostępności nieraz ciężko zdobyć, tak potrzebną rzecz bez kontaktu z drugim człowiekiem, tym bardziej, że nie wszyscy mają dostęp do Internetu i zamówień online. Z inicjatywą bezkontaktowego i szybkiego zakupu maseczek wyszła firma EXPERT 4 You z Radomia, która postanowiła postawić tzw. „maseczkomat”.

Maseczki mają certyfikat Oeko-Tex w standardzie 100. Jak twierdzi jego właściciel, są także bardziej skuteczne niż typowe bawełniane, które obecnie są najbardziej nam znane, m.in. z produkcji własnoręcznej. Obsługa automatu jest bardzo prosta i przede wszystkim nie wymaga kontaktu z drugim człowiekiem. Każdy klient może kupić w cenie 7 zł za sztukę, dowolną liczbę maseczek, wielokrotnego użytku, które można prać w temperaturze do 60 st. C.  Do automatu wchodzi 690 maseczek. Płatność ze względów bezpieczeństwa jest dostępna tylko za pomocą karty kredytowej. Korzystanie z nich nie gwarantuje pełnej ochrony przed wirusem, jednak zmniejsza ryzyko zarażenia.

„Dostosowujemy nasze automaty do sprzedaży środków ochrony osobistej. Na razie możemy w nich sprzedawać maseczki, jednak w najbliższej przyszłości planujemy rozszerzyć asortyment o rękawiczki jednorazowe oraz środki dezynfekujące. To trudny czas
dla przedsiębiorców, więc aby nie ograniczać swojej działalności i zwalniać pracowników, wyszliśmy naprzeciw zmianom na naszym rynku” – mówi Grzegorz Majewski właściciel firmy EXPERT 4 You w Radomiu dla „Echa Dnia”

Dodał także, że firma przygotowana jest na postawienie większej ilości „maseczkomatów” w Radomiu. Obecny, pierwszy tego typu automat zainteresowani mogą znaleźć przy ul. Mireckiego w Atrium Gama. Zainstalowany został przy wejściu i jest widoczny dzięki wyróżniającemu się oznaczeniu. To niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć i przekonać się na własnej skórze jak bardzo technologia i ludzka pomysłowość idzie do przodu .  W odpowiedzi na bieżące potrzeby „maseczkomaty” także innych firm, pojawiły się w wielu miastach, m.in.: w Warszawie, Toruniu czy w Krakowie.

Pamiętajmy! „Maseczka, aby spełniała swoje zadanie, musi szczelnie przylegać do twarzy. Nie powinniśmy jej dotykać rękami. Natomiast, maseczki noszone przez osoby chore muszą być utylizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów medycznych”–  wyjaśniał
w „Radiu Zet” prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Autorka: Wiktoria Stefańska, studentka dziennikarstwa na UKSW

Materiał źródłowy: „Echo Dnia Radom” (na zdjęciu Grzegorz Majewski, właściciel firmy EXPERT 4 You)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here