Autonomiczny, elektryczny minibus Blees z nagrodą specjalną

632

Autonomiczny, elektryczny minibus Blees, jako uzupełnienie komunikacji publicznej to efekt współpracy spółki Blees z Politechniką Śląską.  Prototypowy pojazd, który może służyć jako uzupełnienie komunikacji publicznej, otrzymał nagrodę specjalną ministra funduszy i polityki regionalnej oraz nagrodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w XXV edycji konkursu na Polski Produkt Przyszłości.

W pojeździe wykorzystany zostanie najnowocześniejszy system zdalnego sterowania i monitorowania, nowatorski system informacji pasażerskiej oraz dostosowany do potrzeb pasażerów system zarządzania transportem na życzenie. Ambicją firmy jest zbudowanie pierwszego na świecie homologowanego elektrycznego i autonomicznego minibusa, zgodnie z rygorystycznymi normami dla przemysłu motoryzacyjnego.

Wprowadzone nowości

Firma Blees wprowadziła szereg innowacji, do których należą: • bezemisyjny minibus z systemem  autonomicznego sterowania poziomu 4 wg SAE, • inteligentny aktywny system monitoringu, • inteligentny system informacji pasażerskiej.

Blees zaproponuje większą częstotliwość aktualizacji danych oraz dokładność w zakresie lokalizacji pojazdu, • innowacyjny system zarządzania flotą bazujący na sztucznej inteligencji, wykorzystywany w transporcie na żądanie – DRT.

Zastosowanie

Główny problem jaki rozwiązuje minibus Blees to nieefektywny i niewygodnym dostęp do komunikacji publicznej. Dotyczy to ogólnie obszarów miejskich, ale w jeszcze większym stopniu słabo zaludnionych przedmieść. Występuje tam transport publiczny, który jest nieadekwatny do potrzeb (trasy ustalone „na sztywno”) oraz kosztochłonny.

Wygodny, przystępny cenowo, bezpieczny i zrównoważony transport publiczny jest podstawą do budowania i utrzymywania społeczeństwa miejskiego. Z drugiej strony gminy borykają się z wieloma  problemami: począwszy od trudnych projektów dla słabo zaludnionych obszarów podmiejskich,  przez równoważenie potrzeb ludności z ograniczeniami budżetowymi, kończąc na braku kierowców.

Stan wdrożenia

Autonomiczny minibus jest na etapie gotowości do pierwszych wdrożeń. W maju 2022 firma Blees wyprodukowała prototyp docelowego pojazdu, a wkrótce rozpoczynają się testy poprzedzające wdrożenie pojazdu do ruchu w komunikacji publicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here