Badacze z Wrocławia uruchomili stronę z wynikami jakości powietrza

1021

Ruszyła strona internetowa, na której można znaleźć bieżące informacje dotyczące jakości powietrza w punktach pomiarowych we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej, ale także w Bydgoszczy i okolicach tego miasta. Uruchomiona została w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Magdalena Korzystka-Muskała z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Wrocławskim zwraca uwagę na wpływ jakości powietrza na zdrowie, szczególnie u dzieci i osób starszych. „Już przy umiarkowanym zanieczyszczeniu podrażnione są nasze drogi oddechowe, a podczas długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia pojawiają się choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i nerwowego” – wskazuje badaczka.

Strona prezentująca wyniki pomiarów jakości powietrza znajduje się pod adresem https://airquality.uni.wroc.pl/. Sieć pomiarowa powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”. Projekt został sfinansowany w ramach instrumentu UE LIFE oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet tego przedsięwzięcia to ponad 8 mln zł, a jego partnerami są Politechnika Wrocławska – Wrocławskie Centrum Sieciowo-superkomputerowe i Urząd Miasta Bydgoszcz.

W ramach przedsięwzięcia powstała otwarta sieć pomiarów stężeń pyłu zawieszonego, obejmującej swoim zasięgiem miasta Bydgoszcz i Wrocław oraz wybrane miejscowości sąsiednie. „Z naszej sieci dla obszaru Wrocławia otrzymujemy 15 stanowisk, do tego 10 stanowisk w miejscowościach ościennych. Powstaje również portal z prognozami jakości powietrza” – powiedział dr Tymoteusz Sawiński z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here