Badaczka z instytutu PAN – z prestiżowym grantem EMBO

817

Dr Karolina Szczepanowska z Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (IMol PAN) otrzymała grant prestiżowej europejskiej organizacji European Molecular Biology Organization (EMBO) – poinformował jej instytut. Prace, na których rozwój przeznaczono grant, dotyczą procesów rakotwórczych w organizmie człowieka.

Środki z grantu pozwolą dr Szczepańskiej kontynuować prace nad współzależnością systemu OXPHOS z procesami rakotwórczymi w organizmie człowieka. Zrozumienie specyfiki tej współzależności może stanowić istotny przełom w badaniach biomedycznych – przekazał w czwartek PAP Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN.

Analizy dr Szczepanowskiej, liderki Laboratorium Metabolicznej Kontroli Jakości IMol, koncentrują się na specyfice energii komórkowej, generowanej przez złożone maszyny molekularne w błonach mitochondrialnych oraz ich wpływie na procesy rakotwórcze w organizmie człowieka. Laureatka prowadzi zaawansowane badania w zakresie wpływu nieprawidłowego funkcjonowania systemu OXPHOS na tkanki o wysokim zapotrzebowaniu na energię – poinformował instytut.

Zrozumienie, w jaki sposób degradacja i naprawa systemu OXPHOS wpływa na komórki rakowe, może stanowić przełom w badaniach biomedycznych, w szczególności w podejściu do optymalizacji terapii pacjentów. „Jeśli zmiany i zależność od OXPHOS są różne w różnych nowotworach lub w poszczególnych ich stadiach, otworzy to okno dla zindywidualizowanych terapii i ich większej efektywności” – mówi dr Szczepanowska.

Dr Karolina Szczepanowska tytuł doktora uzyskała w 2011 r. pod kierunkiem Francoise Foury na Uniwersytecie w Louvain w Belgii, gdzie badała mechanizmy zaangażowane w utrzymanie genomu mitochondrialnego. Później rozwijała badania nad stresem mitochondrialnym z zespołem Aleksandry Trifunovic na Uniwersytecie w Kolonii w Niemczech. Z Instytutem IMol jest związana od roku 2021, gdzie kieruje Laboratorium Metabolicznej Kontroli Jakości.

Organizacja EMBO skupia ponad 1800 najważniejszych badaczy w zakresie nauk przyrodniczych w Europie i na świecie. Misją EMBO jest wspieranie naukowców o wyjątkowym potencjale i rokujących koncepcjach badawczych oraz stymulowanie wymiany informacji naukowych i pomoc w budowaniu środowiska badawczego, w którym naukowcy mogą optymalizować swoją pracę.

Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol) powstał w 2020 r. na podstawie porozumienia z UniversityMedical Center Göttingen. Prowadzi badania naukowe, prace badawczo-rozwojowe i szkolenia w zakresie nauk biologicznych, chemicznych, medycznych, biotechnologicznych, bioinformatycznych, biofizycznych i farmakologicznych w międzynarodowym środowisku naukowym. Pracami IMol kieruje prof. dr hab. Agnieszka Chacińska oraz Rada Naukowa, złożona z cenionych naukowców z prestiżowych światowych uczelni, na czele z laureatem Nagrody Nobla – prof. Phillipem A. Sharpem. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here